Didier Deschamps, reacție de mare campion după Spania – Franța 2-1! Cuvintele mari prin care a recunoscut valoarea superioară a ibericilor la EURO 2024

Didier Deschamps, reacție de mare campion după Spania - Franța 2-1! Cuvintele mari prin care a recunoscut valoarea superioară a ibericilor la EURO 2024

Selecționerul Didier Deschamps a avut o reacție de mare campion după Spania – Franța 2-1, recunoscând valoarea superioară a ibericilor.

Spania s-a calificat în finala de la EURO 2024, după ce a învins Franța cu 2-1, iar selecționerul „cocoșilor” a recunoscut superioritatea adversarilor.

Reacția de mare campion a lui Didier Deschamps după Spania – Franța 2-1 de la EURO 2024, prin care a recunoscut valoarea superioară a ibericilor

Spania este prima finalistă de la EURO 2024. Echipa lui Luis de la Fuente s-a impus cu 2-1 în penultimul act, după ce adversarii deschiseseră scorul în minutul 9, și va juca în ultimul act cu Olanda sau Anglia. La finalul partidei, selecționerul Didier Deschamps a recunoscut superioritatea adversarilor.

„Spania a dovedit în această seară că a fost o echipă foarte bună. Am avut norocul să deschidem scorul, dar ne-au creat dificultăți pentru că au fost superiori în controlul jocului.

În această seară, și-au arătat toate calitățile în felul în care a gestionat partida până să marcheze cele două goluri în patru minute.

Am fost cam lenți, poate am avut și mai puțină prospețime, ceea ce a dus la risipă tehnică, mai ales în construcția jocului”, a recunoscut Didier Deschamps la finalul partidei de pe Allianz Arena.

„Nu voi rezuma EURO la acest meci. Am dat de o echipă spaniolă foarte bună, care a confirmat tot ce făcuse înainte. Puteam face anumite lucruri mai bine împotriva unui adversar care a avut mult control, mai ales la mingile lungi.

Nu am avut suficientă verticalitate. Ne-am luptat până la final, am avut limite. Am fost nevoit să gestionez o mulțime de jucători care au avut situații complicate.

Stilul de joc? Spania nu este o echipă precaută sau defensivă, ci una care s-a apărat foarte bine. Nici noi nu aveam toate armele ofensive, a trebuit să ne adaptăm să fim competitivi, dar am avut limite”, a mai transmis el, potrivit RMC Sport.

Spania s-a calificat, așadar, în ultimul act de la EURO 2024 după un parcurs de senzație, câștigând toate meciurile pe care le-a disputat.

A învins Croația cu 3-0 (goluri marcate de Morata 29, Ruiz 32, Carvajal 45+2), Italia cu 1-0 (autogol Calafiori în minutul 55 și Albania cu același scor (Ferran Torres 13) în Grupa B, după care a trecut în faza eliminatorie de Georgia cu 4-1 (Rodri 39, Fabián Ruiz 51, Williams 75 și Olmo 83, respectiv, autogol Le Normand în minutul 18), Germania cu 2-1 după prelungiri (Olmo 51, Merino 119, respectiv, Wirtz 89) și Franța cu 2-1.

Publicat: 10 07. 2024, 00:47