Discursul Regelui! Mesajul emoționant al lui Charles, după Spania – Anglia 2-1

SURSĂ Profimediaimages
Vezi galeria foto - 7 poze

Regele Charles a transmis un mesaj emoționant după ce Anglia a pierdut finala EURO 2024, în fața Spaniei, cu scorul de 2-1.

Chiar dacă jucătorii lui Gareth Southgate nu au reușit să ridice trofeul, monarhul este mândru de echipa națională și crede că parcursul Angliei la turneul final din Germania este o adevărată realizare.

Mesajul emoționant al lui Charles, după Spania – Anglia 2-1

Anglia a pierdut o nouă finală de Campionat European, de data aceasta în fața Spaniei, cu scorul de 2-1. Chiar dacă dezamăgirea este una imensă pentru trupa pregătită de Gareth Southgate, Regele Charles a transmis un mesaj emoționant, prin care a încercat să îi încurajeze pe fotbaliștii echipei naționale.

„Trebuie să țineți capul sus. Faptul că ați ajuns în finala EURO 2024 este cu adevărat o mare realizare, una care aduce mândrie unei națiuni care va continua să cânte pentru cei trei lei”, a transmis Regele Charles, conform news.sky.com.

Printul William, un mare susținător al echipei naționale a Angliei, care a fost prezent la multe dintre partidele disputate de trupa lui Gareth Southgate la turneul final din Germania, a transmis un mesaj de încurajare pentru britanici, prin care a ținut să puncteze că toată lumea este mândră de performanța de la EURO 2024.

„De această dată pur și simplu nu a fost să fie. Suntem cu toții foarte mândri de voi”, a scris prințul William, conform sursei citate.

Anglia pierde a doua finală consecutivă de Campionat European

Anglia nu a reușit să pună mâna pe trofeu nici de această dată. Trupa pregătită de Gareth Southgate a cedat în fața Spaniei, cu scorul de 2-1, într-un meci dramatic, în care deznodământul a fost stabilit în ultimele minute.

Ibericii au reușit să deschidă scorul imediat după pauză, în minutul 47 al partidei, prin golul semnat de Nico Williams. Anglia a revenit în joc în minutul 73, prin reușita lui Cole Palmer, fotbalist care a fost introdus în teren cu doar trei minute în urmă.

Spania a dat marea lovitură pe final de meci, în minutul 86, când Oyarzabal a înscris și a stabilit scorul final al partidei, 2-1. Astfel, Spania este noua campioană a Europei, după un parcurs impresionant la turneul final din Germania.

Publicat: 15 07. 2024, 01:29