E iar scandal la EURO 2024! Presa din Georgia atacă Spania după un gol ilegal

SURSA FOTO: CAPTURĂ X
Vezi galeria foto - 5 poze

Un nou scandal a izbucnit la EURO 2024, la scurt timp după fluierul final al partidei din optimi care le-a avut drept protagoniste pe Spania și Georgia. Ibericii s-au impus cu 4-1 și au obținut calificarea în sferturi.

Însă, presa din Georgia atacă Spania pentru golul marcat de Rodri în minutul 39. Această reușită le-a permis elevilor antrenați de Luis de la Fuente să intre la vestiare cu un rezultat de egalitate, 1-1.

„A fost evident în offside!”. Presa din Georgia stârnește un nou scandal la EURO 2024, după înfrângerea încasată cu Spania

Spania și Georgia s-au duelat, duminică, 30 iunie, în optimile de finală de la EURO 2024 și au fost protagonistele unei confruntări spectaculoase. Naționala condusă din teren de Khvicha Kvaratskhelia, starul lui Napoli, a izbutit să o pună în dificultate pe Spania în debutul partidei și în minutul 18 a deschis scorul. Fundașul iberic Robin Le Normand și-a introdus mingea în propria poartă și a făcut ca tabela să arate scorul de 1-0 pentru Georgia.

Spaniolii au fost la un pas să intre din postura de echipă condusă la pauză, însă Rodri a salvat situația în minutul 39, cu un șut de la marginea careului. Mijlocașul lui Manchester City a șutat periculos și a reușit să îl învingă pe portarul Giorgi Mamardashvili, restabilind totodată și egalitatea.

Acest gol le-a turnat plumb în ghete celor din Georgia, care nu au mai ieșit la fel de încrezători de la vestiare. Astfel, în repriza secundă, elevii lui Luis de la Fuente s-au dezlănțuit și au făcut diferența. Ruiz, Williams și Olmo au punctat pentru iberici, care s-au impus cu scorul de 4-1 și au obținut calificarea în sferturi.

Revenind la golul care i-a introdus în meci pe spanioli, acesta a fost unul controversat. Pe scurt, la șutul lui Rodri, Alvaro Morata se afla într-o poziție evidentă de offside și a părut să obtureze vizibilitatea portarului. Pentru o fază similară, golul lui Xavi Simmons din partida Olanda – Franța a fost anulat. Însă, aici nu a fost cazul. Reușita a fost validată de brigada de arbitri, iar presa din Georgia a răbufnit după meci:

„Putem spune că minutul 39 a fost cheia jocului, pentru că mijlocașul nostru Otar Kiteishvili s-a accidentat și, chiar în momentul în care acesta a șchiopătat și nu a putut acoperi zona în care se afla Rodri, Mamardashvili a avut ghinion.

Totuși, acest episod a fost foarte controversat. Alvaro Morata a fost evident în offside în momentul șutului. Am văzut multe goluri anulate, momentul a fost chiar verificat, dar golul nu a fost anulat”, au tunat jurnaliștii de la publicația Worldsport.ge.

Și-ar fi dorit și un penalty

De asemenea, ziariștii din Georgia au amintit și de o fază la care Mikautadze a solicitat acordarea unei lovituri de la 11 metri, însă fără a-l determina pe arbitrul Francois Letexier să fluiere penalty:

„Georgia a jucat mai bine după ce a marcat, a avut contraatacuri rapide, Mikautadze a cerut penalty la un moment dat, nu fără motiv, dar Francois Letexier nu a luat nicio măsură.

Spania a avut ocazii să restabilească egalitatea, Mamardashvili a fost din nou ca un zid, iar fundașii l-au ajutat”, se mai arată pe Worldsport.ge.

Publicat: 01 07. 2024, 09:41