E scandal cât casa din cauza deciziei lui Istvan Kovacs la cea mai controversată fază de la EURO!

SURSĂ Sportpictures

Arbitrul Istvan Kovacs se află în mijlocul unui scandal imens la EURO 2024, după cea mai controversată decizie luată până acum la turneul final din Germania.

Românul s-a aflat la centrul partidei dintre Cehia și Turcia, din Grupa F, care a fost decisivă pentru calificarea în optimile de finală ale competiției.

Scandal cât casa la EURO, din cauza lui Istvan Kovacs

Istvan Kovacs a arbitrat meciul dintre Cehia și Turcia, din a treia etapă a Grupei F, iar partida nu a fost una lipsită de probleme. Meciul a început în forță pentru centralul român, care în minutul 20 i-a acordat al doilea cartonaș galben lui Barak, din cauza unor proteste. Dar nu aceasta este cea mai ciudată fază în care a fost implicat arbitrul român. Cel mai controversat moment al partidei a venit în minutul 51, la golul marcat de Calhanoglu, starul celor de la Inter Milano. Atunci, portarul Cehiei, Stanek, s-a accidentat la un șut trimis de turci și s-a prăbușit pe teren. Totuși, Calhanoglu a recuperat balonul, iar fix înainte ca acesta să șuteze, Stanek a ridicat mâna, pentru ca Istvan Kovacs să oprească jocul. Jocul nu a fost oprit, iar șutul trimis de Calhanoglu a deblocat tabela de marcaj și a dus-o pe Turcia în avantaj.

Chiar dacă juca în 10 oameni din minutul 20 al partidei, când Istvan Kovacs i-a acordat al doilea cartonaș galben lui Barak, din cauza protestelor, Cehia a reușit să pună presiune pe turci și a egalat în minutul 66 al partidei, prin Soucek. Turcii și-au asigurat cele trei puncte în minutul 4 de prelungiri, când Tosun a reușit să trimită mingea în plasă. Astfel, după ultima etapă, echipele din Grupa F care au reușit să se califice în optimile de finală de la EURO 2024 sunt Portugalia, Turcia și Georgia, în timp ce Cehia a părăsit competiția.

Record doborât de Istvan Kovacs

Centralul Istvan Kovacs a avut parte de o misiune extrem de dificilă în partida dintre Cehia și Turcia, încheiată cu scorul de 1-2. Meciul a fost extrem de aprins, ambele naționale dorindu-și victoria pentru a se califica în optimile de finală. Arbitrul român a fost nevoit să intervină decisiv de foarte multe ori pe parcursul partidei și a arătat nu mai puțin de 18 cartonașe galbene.

El a doborât recordul de cartonașe acordate într-un singur meci la un turneu final. Recordul era deținut de Antonio Mateu Lahoz, la meciul Argentina – Olanda din sferturile Campionatului Mondial din 2022, 18 cartonașe, dar Istvan Kovacs a acordat în această seară nu mai puțin de 20 de cartonașe (18 galbene + 2 roșii).

Publicat: 27 06. 2024, 10:07