Eroul Florin Niță, gafă importantă la execuția lui Gakpo: cum a luat gol România în meciul cu Olanda din optimile EURO!

Florin Niță, eroul României la EURO 2024, a făcut o gafă importantă în minutul 20, în urma căreia Gakpo a deschis scorul în meciul de la Munchen.

Olanda conduce România cu 1-0 din minutul 20 al meciului din optimile de finală de la EURO 2024, golul fiind marcat de Gakpo, după o gafă a lui Florin Niță.

Gafa eroul Florin Niță din meciul România – Olanda, care a dus la golul lui Gakpo

Naționala de fotbal a României este condusă cu 0-1 de Olanda, la Munchen, pe Allianz Arena, în optimile de finală de la EURO 2024. Golul a fost marcat în minutul 20, de Cody Gakpo.

Atacantul lui Liverpool a primit o minge pe partea stângă, a pătruns în careu, l-a întors din dribling pe Andrei Rațiu, după care a șutat puternic la colțul scurt. Chiar dacă nu a fost mascat de niciun jucător, Niță a plonjat târziu, iar mingea a trecut printre mâinile lui și bară.

Două lovituri dure primite de naționala României în meciul cu Olanda de la Munchen

Norocul proverbial al lui Edi Iordănescu l-a părăsit pe selecționer la meciul cu Olanda de la Munchen, din optimile de finală de la EURO 2024. Prima lovitură a venit chiar în debutul meciului, când Ianis Hagi și-a spart capul după un duel cu Dumfries.

Decarul naționalei României a primit îngrijiri medicale pe marginea careului și a putut continua partida, dar naționala țării noastre a fost nevoită să joace câteva minute în doar 10 jucători.

„Lovitura de baros” a fost dată, însă, în minutul 38. Fundașul stânga Andrei Mogoș, folosit ca soluție de avarie în locul suspendatului Nicușor Bancu, a fost accidentat dur în zona pieptului și a coastelor, după un duel cu Drumfries.

Căzut la pământ, jucătorul lui CFR Cluj a solicitat intervenția imediată a echipei medicale, care i-a acordat primele îngrijiri, dar nu a mai putut continua partida. Ca urmare, el a fost înlocuit cu Bogdan Racovițan.

România a terminat pe primul loc Grupa E de la EURO 2024

Naționala de fotbal a României s-a calificat în optimile de finală de la EURO 2024, competiție organizată de Germania, după ce a câștigat Grupa E. „Tricolorii” au acumulat patru puncte, la fel ca toate celelalte echipe, Belgia, Slovacia și Ucraina, dar au avut cel mai bun golaveraj, 4-3.

La rândul ei, reprezentativa Olandei, pregătită de fostul mare fundaș Ronald Koeman, s-a clasat pe poziția a treia în Grupa D, cu 4 puncte, după Austria, care a adunat șase puncte, și Franța, cu cinci puncte.

Publicat: 02 07. 2024, 19:39
Actualizat: 02 07. 2024, 19:54