Fotbaliștii lui Koeman, dărâmați psihic, după Anglia – Olanda 2-1! Reacția căpitanului Virgil van Dijk, arogantul care a luat la mișto naționala României

DORTMUND, 10-07-2024, BVB Stadium , European Football Championship Euro2024, Semi finals match no.50 between Netherlands and England. Netherlands player Virgil van Dijk disappointed afdterloss 1-2,Image: 888880903, License: Rights-managed, Restrictions: World Rights Except Austria and The Netherlands * AUTOUT NLDOUT, Model Release: no

Olanda a pierdut în fața Angliei, iar la finalul meciului elevii lui Koeman au fost dărâmați psihic. Virgil van Dijk nu și-a putut reveni după șocul golului lui Watkins din prelungiri.

A doua semifinală de la EURO 2024, Anglia – Olanda 2-1, i-a făcut pe fanii celor două echipe să trăiască toate stările posibile în cele 90 de minute. La final, doar o echipă a ieșit învingătoare, iar Virgil van Dijk, jucătorul care a luat la mișto naționala României, a fost dărâmat psihic din cauza eliminării din penultimul act al competiției.

Virgil van Dijk, extrem de dezamăgit: „Doare foarte tare”

Căpitanul Olandei a oferit prima reacție după eliminarea echipei sale de la EURO 2024. Olanda a deschis scorul în prima parte a jocului prin Xavi Simons, dar englezii au primit un penalty zece minute mai târziu și au restabilit egalitatea prin Harry Kane. Până la finalul meciului, cele două naționale au încercat să lovească mai mult pe contraatac, iar mutarea inspirată a lui Gareth Southgate, cu 9 minute înainte de final, a dat roade. Watkins a intrat în locul lui Harry Kane și a marcat în prelungiri golul calificării.

Golul lui Watkins i-a dărâmat psihic pe jucătorii lui Ronald Koeman care nu și-au putut reveni prea ușor după lovitura cruntă primită din partea englezilor. Când toată lumea se aștepta ca meciul să meargă în prelungiri, Watkins a schimbat soarta meciului, iar la final, van Dijk a spus că deși a fost un meci grozav, la final olandezii pleacă cu mâna goală, iar asta doare cel mai mult fiindcă totul a fost pierdut din cauza unui gol venit de nicăieri.

„A fost o luptă grozavă, dar suntem lăsați cu mâna goală. Asta doare foarte mult. Am dat totul. Dacă golul vine așa în ultimul minut, pur și simplu e nasol”, a declarat Virgil van Dijk.

Dumfries, autorul faultului din care britanicii au restabilit egalitatea, a afirmat la finalul meciului că olandezilor le-a fost dificil să mai țină pasul fiindcă jucătorii lui Gareth Southgate deveneau din ce în ce mai puternici.

„Am simțit că devin din ce în ce mai puternici în prelungiri. Este foarte trist că acum suntem eliminați. A fost fantastic să văd sprijinul din partea fanilor. Am făcut tot ce am putut. În timpul acestui turneu am avut senzația că am devenit una cu suporterii. Asta merită un compliment”, a spus Dumfries.

Publicat: 11 07. 2024, 00:49