Fotbalistul care l-a speriat pe Ilie Dumitrescu în România – Belgia: l-a făcut să spună asta despre el la pauză!

Fotbalistul care l-a speriat pe Ilie Dumitrescu în România - Belgia: l-a făcut să spună asta despre el la pauză!

Un fotbalist l-a speriat pe Ilie Dumitrescu în meciul România – Belgia de la EURO 2024, iar fostul internațional a fost categoric la pauza meciului de la Koln.

Atacantul Romelu Lukaku l-a băgat în sperieți pe Ilie Dumitrescu în România – Belgia, analistul tv spunâțd că jucătorul lui AS Roma este o bestie.

Unul dintre fotbaliști l-a speriat pe Ilie Dumitrescu în porima repriză de la România – Belgia

România joacă, la această oră, cu Belgia, în etapa a doua din Grupa E de la EURO 2024. Adversarii au deschis scorul în secunda 74, prin Tielemans, care a înscris cu un șut pe jos, de la aproximativ 17 metri, după o pasă primită de la Romelu Lukaku.

Acesta din urmă, care în sezonul precedent a jucat la AS Roma, dar din toamnă va reveni la Chelsea, l-a înspăimântat cel mai tare pe Ilie Dumitrescu.

„Eu zic că putem marca, dar trebuie să păstrăm aceeași organizare pe faza defensivă. Au valoare indiviuală foarte bună și nu pierd ușor mingea. Întâlnim un adversar într-o zi foarte bună. Lukaku e o bestie, e greu să-i iei fața”, a spus fostul internațional român, potrivit Digi Sport.

Belgienii au ușurința de a juca cu spatele, a spus Ilie Dumitrescu

Ilie Dumitrescu a făcut și o scurtă analiză a primei reprize, recunoscând că începutul meciului ne-a costat. Naționala României a încercat să echilibreze jocul după primirea golului din secunda 74, dar nu a reușit.

Fostul internațional român a transmis că „tricolorilor” le este greu să mai facă ceva în momentul în care adversarii dezvoltă jocul. Belgienii au ușurința de a juca cu spatele, motiv pentru care jucătorii pregătiți de Edi Iordănescu nu au reușit să câștige dueluri și să pună probleme pe faza ofensivă.

România continuă să fie lider în Grupa E

„Dracii roșii” au mai înscris de două ori. Prima dată au făcut-o prin Lukaku, în minutul 64, după o cursă solitară, dar reușita a fost anulată pentru ofsaid.

În schimb, golul lui de Bruyne, din minutul din mintul 81, a fost perfect regulamentar, astfel că Belgia și-a mărit avansul pe tabela de marcaj.

În acest moment, toate cele patru echipe din Grupa E, România, Slovacia, Belgia și Ucraina, au câte trei puncte. În condițiile în care nu s-au jucat toate partidele, departajarea se face deocamdată la golaveraj. România are 3-2 și continuă să fie lider, urmată de Belgia cu 2-1, Slovacia cu 2-2 și Ucraina cu 2-4.

Publicat: 22 06. 2024, 23:43