Gică Hagi, deranjat peste măsură de o întrebare legată de Ianis Hagi, după victoria României cu Ucraina! „Începeți cu astea”

Gică Hagi a avut o reacție dură după victoria României cu Ucraina, când i s-a adresat o întrebare legată de fiul lui Ianis Hagi, care a jucat aproximativ 30 de minute.

Gică Hagi s-a dus în Germania să vadă naționala României în meciul cu Ucraina și a fost deranjat de o întrebare legată de Ianis Hagi.

Gică Hagi a răbufnit după ce a fost întrebat dacă se aștepta ca Ianis Hagi să joace mai mult în victoria României cu Ucraina

România a început în forță EURO 2024, învingând Ucraina în Grupa E cu 3-0. Golurile au fost marcate de Nicolae Stanciu în minutul 29, Răzvan Marin în minutul 53 și Denis Drăguș în minutul 57.

Ianis Hagi, care a preluat tricoul cu numărul 10 înaintea plecării delegației României spre Germania, a jucat 28 de minute în meciul cu Ucraina, după ce l-a înlocuit pe Dennis Man. La finalul partidei, Gică Hagi a răbufnit în momentul în care a fost întrebat dacă se aștepta ca fiul lui să joace mai mult.

„Am şi zis că vom câştiga de acum o lună. Am şi dat declaraţie, că primele două meciuri le câştigăm şi cu Slovacia facem egal.

La Euro, lucrurile se egalează, e doar o chestiune de marketing la ei (n.r. – la cotele jucătorilor ucraineni), dar ai noştri în campanie au arătat un potenţial foarte bun, la U21 au arătat că au potenţial, cu Elveţia au jucat extraoardinar şi le-a venit momentul acum.

L-au căutat, l-au găsit şi bravo lor. Au făcut un meci complet, fiecare a ieşit în evidenţă şi rămânem cu actorii care au făcut diferenţa.

Dacă mă așteptam ca Ianis să joace mai mult contra Ucrainei? Altă întrebare. Acum începeți cu… Lucrurile pe care trebuie să le facă și stafful, și tot… Cei care sunt lângă echipă. Îmi puneți mie întrebările astea… Importantă e echipa, importanți sunt jucătorii”, a spus Gică Hagi, potrivit Adevărul.

România este liderul Grupei E și va juca în continuare cu Belgia și Slovacia

După prima etapă, naționala țării noastre este liderul Grupei E, la golaveraj, în condițiile în care în celălalt meci Slovacia a învins Belgia cu 1-0. Pentru „tricolori” urmează partida cu echipa considerată, înaintea competiției, favorita grupei, Belgia. Partida se joacă pe 22 iunie, la Koln, de la ora 22:00 a României.

În cazul unui succes, echipa pregătită de Edi Iordănescu obține calificarea în optimi, indiferent de rezultatele care se vor înregistra în ultima rundă. Tot în etapa a doua, Slovacia și Ucraina se întâlnesc la Dusseldorf. Partida se joacă vineri, 21 iunie, de la ora 16:00.

Meciurile din etapa a treia, programate în aceeași grupă, se joacă la aceeași oră. Astfel, partidele Slovacia – România, de la Frankfurt, și Ucraina – Belgia, de la Stuggart, au loc pe 26 iunie, de la 19:00.

România poate întâlni Anglia sau Spania în optimi dacă se califică de pe locul 3

Sistemul de desfășurare al competiției permite naționalei României să se califice în faza următoare a competiției și dacă pierde, la limită, următoarele două confruntări. Vor juca în optimi echipele clasate pe primele două locuri în toate cele șase grupe, plus patru formații de pe locul trei, cu linia de clasament cea mai bună.

Cu eșecuri la limită în fața Belgiei și Slovaciei, România ar termina grupa cu trei puncte și golaveraj +1. Dezavantajul este că în optimi va da peste câștigătoarea Grupei B, din care fac parte Spania, Italia, Croația și Albania sau C (Anglia, Slovenia, Danemarca, Serbia).

Publicat: 19 06. 2024, 00:38
Actualizat: 21 06. 2024, 20:41