Gigi Becali a turbat de furie când a auzit că România – Slovacia a fost blat! Patronul FCSB dă argumentul suprem: „Atunci puteam să luăm gol! Au fost fraieri”. VIDEO

This browser does not support the video element.

Gigi Becali s-a enervat când a auzit că lumea vorbește despre un posibil blat la meciul România – Slovacia. Patronul FCSB a oferit un argument solid care demontează orice suspicine de blat.

România a întâlnit Slovacia în ultimul meci din grupa E, care a decis calificarea în optimile de finală. Înainte, dar și după meci, presa din străinătate a scris despre posibilitatea unei înțelegeri între cele două naționale să încheie la egalitate pentru a se califica împreună în optimile de finală. Gigi Becali a reacționat dur la adresa celor care au acuzat România de blat.

Reacția lui Gigi Becali despre posibilul blat dintre România – Slovacia: „Atunci puteam să luăm gol! Au fost fraieri”

Latifundiarul din Pipera nu a suportat să mai audă că meciul cu Slovacia este bănuit de blat și a răbufnit. Gigi Becali a declarat, pentru Prosport, meciul România – Slovacia s-a jucat corect și că „tricolorii” erau la un pas să ia gol pe final de meci, într-un moment în care ar fi trebuit să înceapă să plimbe mingea de la portar la fundași pentru a trage de timp.

„Chiar au fost fraieri. Au fost fraieri că au jucat pe bune. Păi, din minutul 75-80 trebuiau să joace fundașii centrași cu portarul. La mijlocași, iar înapoi… Nu să dea minge lungă, să joace portarul minge lungă, ca să ce?

Ca să se întâmple să primească unul un gol. Și ăia, și ăia. S-a jucat fotbal, puteam noi să primim gol în minutul 80 și ceva, când a apărat Niță cu piciorul (n.r. a fost mai devreme acea fază). Nu știu când e, când nu e. Și în minutul 85 se ajungea în careu. S-a ajuns la corner.

Nu mai ai voie să mai ai corner când e înțelegere. Când e înțelegere, când e mingea la mine o pasez, o dau la portar, mijlocașul o dă înapoi și tot așa, asta înseamnă înțelegere”, a declarat Gigi Becali la ProSport Live.

România, calificare istorică în optimile de finală

Elevii lui Edi Iordănescu au egalat cea mai bună performanță a României și s-au calificat în optimile de finală la EURO 2024. Este pentru prima dată în istorie când naționala României încheie pe primul loc în grupa unui turneu final, la capătul unei campanii de calificare desprinsă din filme.

Urmează un meci dificil în optimi, acolo unde România va întâlni Olanda. „Tricolorii” au fost la un pas de a putea să se răzbune pe sloveni, dar Georgia a reușit surpriza în grupa F și a învins Portugalia, astfel că i-a creat un traseu mai dificil României în drumul spre finală.

Publicat: 27 06. 2024, 18:39
Actualizat: 27 06. 2024, 20:17