Imagini dramatice: Cristiano Ronaldo a clacat psihic! A început să plângă în hohote în timpul meciului Portugalia – Slovenia de la EURO, iar coechipierii nu l-au putut consola

FRANKFURT - Cristiano Ronaldo of Portugal is disappointed after missing a penalty during the UEFA EURO 2024 round of 16 match between Portugal and Slovenia at the Frankfurt Arena on July 1, 2024 in Frankfurt, Germany. Portugal v Slovenia, UEFA EURO 2024 - 01 Jul 2024,Image: 886407701, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Cristiano Ronaldo a cedat psihic în prelungirile meciului Portugalia – Slovenia și a plâns în hohote după ce a ratat un penalty la EURO 2024.

Portugalia a întâlnit Slovenia în optimile de finală ale Campionatului European din Germania. Naționala clasată pe locul 6 în clasamentul FIFA și una din favoritele de la EURO 2024 a controlat tot meciul cu slovenii, dar nu a reușit să se desprindă pe tabela de joc. Cristiano Ronaldo a fost protagonistul mai multor ocazii importante de a marca, dar a ratat și un penalty în prelungiri, moment în care a cedat psihic.

Cristiano Ronaldo, liniștit cu greu de colegii săi după ce a ratat un penalty

Ajuns la 39 de ani, Cristiano Ronaldo își dorește în continuare să evolueze la același nivel ca acum 5-10 ani, dar nu a reușit încă să se ridice la nivelul așteptărilor. Aflat la al șaselea Campionat European, jucătorul portughez a fost de mai multe ori în fața unui nou record, dar nu a reușit să spargă gheața și scorul a rămas neschimbat pe tabelă, deși Portugalia a avut aproape 80% posesie în fața Sloveniei.

În prelungirile meciului, Portugalia a primit o lovitură de pedeapsă și Cristiano Ronaldo a luat mingea să transforme de la punctul cu var. Din păcate pentru portughez, colegul lui Horațiu Moldovan de la Atletico Madrid, Jan Oblak, a apărat incredibil. La scurt timp, s-a fluierat finalul primei reprize de prelungiri, iar starul portughez a fost surprins plângând în hohote la marginea terenului și a fost cu greu liniștit de colegii săi.

Cristiano Ronaldo a pus capăt unei serii de 24 de penalty-uri transformate cu succes. Portughezul ar fi ajuns la al șaselea Campionat European la rând în care marca cel puțin un gol.

Portugalia, calificare cu emoții în sferturile de finală ale EURO 2024

Portugalia se califică cu emoții în sferturile de finală unde va întâlni Franța. Pe final de meci, Pepe a gafat în defensivă, dar slovenii nu au profitat și scorul a rămas neschimbat până la capătul celor 120 de minute. La loviturile de departajare, jucătorii sloveni au transformat extrem de slab, iar Diogo Costa a salvat de trei ori.

Franța, viitoarea adversară a Portugaliei, a avut un meci la fel de greu în optimi, dar în fața unui adversar mult mai dificil, Belgia. La capătul celor 90 de minute, francezii s-au impus la limită, 1-0, grație unui autogol marcat de Vertonghen, în minutul 85.

Publicat: 02 07. 2024, 00:39
Actualizat: 02 07. 2024, 00:52