Istvan Kovacs n-a dat penalty pentru Slovenia în meciul cu Serbia de la EURO. BBC dă verdictul categoric despre decizia românului

Centralul român Istvan Kovacs a fost delegat pentru prima dată la EURO 2024, la partida dintre Slovenia și Serbia, încheiată nedecis, scor 1-1, într-o dispută ce a avut oc în Grupa C a competiției in Germania.

Arbitrul român a avut o prestație sigură și a avut o sigură decizie dificilă de luat, în a doua repriză, la un presupus penalty pentru sloveni, iar BBC a venit cu un verdict categoric în acest sens.

BBC dă un verdict categoric după ce Istvan Kovacs n-a dat 11 metri pentru Slovenia în meciul cu Serbia de la EURO

Slovenia şi Serbia au terminat la egalitate, scor 1-1, pe Football Arena din Munchen, într-un meci din Grupa C a Campionatului European. Slovenii au deschis scorul în minutul 69, prin reușita fundașului dreapta Zan Karnicnik, jucător legitimat în țara natală la NK Celje.

Când totul părea decis, Luka Jovic a înscris cu capul din corner, la ultima fază a meciului, în minutul 90+6, iar în urma acestui rezultat, Serbia rămâne în cursa pentru calificarea în optimile turneului final din Germania

Arbitrul Istvan Kovacs a avut o prestație solidă în partida de la Munchen și a avut o singură decizie grea de luat. Faza din minutul 67, atunci când Petar Stojanovic, mijlocașul Sloveniei, a căzut în careu după un duel cu Mijat Gacinovic.

Centralul originar din Carei nu a dictat penalty, iar jurnaliștii de la BBC consideră că românul a luat decizia corectă: „Stojanovic a căzut în careu și s-a uitat către arbitru cerând penalty, însă slovenul a forțat, căutând să cadă. Nu e penalty”.

Prima delegare la EURO, prima prestație sigură

Pentru arbitrul român Istvan Kovacs a fost prima delegare la EURO 2024, după ce a mai condus o partidă și la EURO 2020, Macedonia de Nord – Olanda, scor 0-3.

Cel mai bine cotat arbitru român a fost ajutat de la margine de asistenții Vasile Marinescu și Ovidiu Artene. În camera VAR s-au aflat olandezul Rob Dieperink și germanul Marco Fritz. Pol van Boekel a fost asistent VAR, iar norvegianul Espen Eskas a fost arbitru asistent.

Pentru meciul condus la centru Slovenia – Serbia, Istvan Kovacs primește de la UEFA 5.000 de euro, suma cu cât este plătit un „fluieraș” care arbitrează o partidă de la un turneu final.

Asistenții Vasile Marinescu și Ovidiu Artene, în schimb, primesc câte 2.500 de euro, suma repartizată tușierilor la o confruntare de la Campionatul European.

Publicat: 21 06. 2024, 10:04