Julian Nagelsmann este euforic după Germania – Scoția 5-1! Ce l-a impresionat cel mai mult pe selecționerul gazdei EURO 2024

Julian Nagelsmann este euforic după Germania - Scoția 5-1! Ce l-a impresionat cel mai mult pe selecționerul gazdei EURO 2024

Germania a făcut spectacol cu Scoția în meciul de deschidere de la EURO 2024, învingând Scoția cu 5-1, iar selecționerul Julian Nagelsmann a spus ce l-a impresionat cel mai mult.

Julian Nagelsmann, selecționerul Germaniei, care a distrus Scoția în primul meci de EURO 2024, a recunoscut că l-a impresionat prestația adversarilor în primele 20 de minute.

Julian Nagelsmann a fost impresionat de cum a jucat Scoția în primele 20 de minute

Germania nu și-a permis niciun pas greșit în meciul de deschidere de la EURO 2024, în care a întâlnit Scoția, și a atacat din primul minut. Ocaziile au curs la poarta lui Gunn, dar Scoția s-a apărat bine în primele 20 de minute, lucru recunoscut și de Nagelsmann la finalul partidei.

Primul gol a venit în minutul 11, dar după reușita lui Musiala totul s-a rupt în jocul scoțienilor. Iar lucrurile au luat o turnură dramatică în finalul primei reprize, când Porteous a fost eliminat pentur un fault în propriul careu.

„Primele 20 de minute au fost impresionante. Scoția a fost foarte impresionată. Apoi am marcat două goluri foarte importante și am mai avut câteva ocazii după aceea”, a spus tehnicianul german la finalul confruntării, potrivit Bild.

Următoarea adversară a Germaniei este naționala Ungariei

Interviul de după meci a fost realizat chiar pe gazon, iar tehnicianului i s-a atras atenția că în tribune încă mai există persoane care sărbătoresc victoria. „Asta e bine”, a recunoscut selecționerul.

În al doilea meci din Grupa A de la EURO 2024, naționala Germaniei va întâlni Ungaria. Partida este programată pe 19 iunie, la Stuttgart, de la ora 19:00 a României. La rândul ei, Scoția joacă, trei ore mai târziu, la Koln, împotriva Elveției.

Scoția vrea patru puncte din următoarele două meciuri

Selecționerul Scoției, Steve Clarke, a recunoscut că este o noapte grea pentru echipa pe care o pregătește. El a precizat că naționala nu a jucat la standardul ei și crede că i-a dezamăgit pe suporteri.

„Trebuie să ne concentrăm pe meciurile urmpătoare. Totul este să reacționăm. Obiectivul nostru este să câștigăm patru puncte în următoarele două partide.

Germania a fost remarcabilă și, din păcate, nu am putut juca la nivelul ei. Prima repriză s-a scurs repede pentru noi și am fost în stare să intrăm în joc”, a mai transmis selecționerul Scoției.

La rândul lui, fundașul Andrew Robertson a spus că rezultatul final reprezintă cea mai bună dovadă a faptului că la EURO 2024 sunt echipe foarte valoroase.

„Nu am jucat la nivelul maxim. Suntem supărați și dezamăgiți, dar trebuie să avem altă stare de spirit pentru a pregăti meciul cu Elveția, care va fi un alt test dur”, a mai transmis el.

Publicat: 15 06. 2024, 01:16