Kevin de Bruyne a decis, după România – Belgia 0-2, dacă naționala lui Iordănescu se califică în optimile EURO! Ce verdict a dat

SURSA FOTO: PROFIMEDIA
Vezi galeria foto - 6 poze

Kevin de Bruyne (32 de ani), desemnat de UEFA „omul meciului” în partida România – Belgia 0-2, a spus la scurt timp după fluierul final al disputei de la Koln dacă naționala lui Edi Iordănescu merită să se califice în optimile de la EURO 2024.

Starul lui Pep Guardiola de la Manchester City a reușit o partidă foarte bună pe stadionul Rhein Energie și chiar a izbutit să înscrie un gol, al doilea al confruntării, consemnat pe tabelă în minutul 80.

Merită „tricolorii” să fie în optimi la EURO 2024? Kevin de Bruyne a dat verdictul, după România – Belgia 0-2

Kevin de Bruyne a fost titular și integralist în disputa România – Belgia 0-2, iar la capătul celor 90 de minute a fost desemnat de UEFA cu titlul de „omul meciului”. Starul lui Manchester City a fost cel mai periculos om din ofensiva belgienilor și a destabilizat în repetate rânduri apărarea naționalei antrenate de Edi Iordănescu. În plus, Kevin de Bruyne și-a trecut numele și pe tabela de marcaj, mulțumită golului înscris în minutul 80 din pasa propriului portar, Koen Casteels.

Chiar dacă Belgia a fost echipa în dreptul căreia s-au consemnat cele mai multe ocazii ratate, România a avut și ea câteva oportunități imense, mai ales în repriza secundă. Valentin Mihăilă, Dennis Man și Denis Alibec au scăpat cu toții în postura de singuri cu portarul Koen Casteels, însă niciunul dintre ei nu l-au putut învinge pe acesta din urmă.

Totuși, curajul României, despre care a scris și presa din Germania, a fost apreciat de jucătorii belgieni, iar Kevin de Bruyne nu s-a sfiit să dea un verdict în privința „tricolorilor”. În momentul în care fost întrebat dacă națioanala antrenată de Edi Iordănescu poate să se califice în optimile de le EURO 2024, Kevin de Bruyne a răspuns:

Da, poate. Eu cred că poate să se califice”, a spus căpitanul Belgiei, potrivit AS.ro.

Cum a comentat desfășurarea partidei de la Koln

Cât despre disputa de la Koln, câștigată de Belgia în fața României cu scorul de 2-0, Kevin de Bruyne a spus că victoria sa și a colegilor săi a fost una meritată din plin:

Am aceeași senzație ca după meciul cu Slovacia, dar de data aceasta am câștigat. Am avut multe șanse, dar în seara asta am jucat mai bine ofensiv și defensiv, în ciuda câtorva greșeli. Golurile lui Romelu au fost anulate, dar sunt stridente. Sunt sigur că va înscrie, iar, în meciurile următoare. Mai avem un meci din faza grupelor, știm ce avem de făcut”, a declarat Kevin de Bruyne, citat de La Dernière Heure.

Publicat: 23 06. 2024, 16:06
Actualizat: 23 06. 2024, 21:05