Marius Șumudică pune la zid atacul lui Nicolae Stanciu împotriva presei, după meciul perfect pe care l-a făcut în România – Ucraina! Ce greșeală a comis căpitanul naționalei

SURSĂ Sportpictures
Vezi galeria foto - 6 poze

România s-a impus în primul meci disputat la EURO 2024, cu Ucraina, scor 3-0, iar căpitanul Nicolae Stanciu a avut un discurs cel puțin interesant la finalul partidei. Marius Șumudică a pus la zid atacul fotbalistului împotriva presei, după meciul perfect pe care l-a făcut pe Allianz Arena.

Experimentatul tehnician a dezvăluit ce greșeală a comis căpitanul echipei naționale și a explicat de ce nu era momentul potrivit pentru astfel de declarații.

Marius Șumudică critică atitudinea căpitanului Nicolae Stanciu

Nicolae Stanciu a făcut un meci perfect împotriva Ucrainei, reușind să marcheze primul gol al partidei, printr-o execuție superbă. Votat „omul meciului”, căpitanul echipei naționale a ținut un discurs interesant la finalul partidei, în care a vorbit despre materialele apărute în presă despre jucătorii convocați de selecționerul Edi Iordănescu. Astfel, fotbalistul în vârstă de 31 de ani a ținut să-și ceară scuze pentru rezultatele înregistrate de România în partidele de pregătire cu Bulgaria și Liechtenstein, ambele încheiate cu scorul de 0-0, dar și să-i pună la zid pe jurnaliștii care i-au criticat intens pe componenții echipei naționale.

Marius Șumudică este de părere că Nicolae Stanciu a greșit în momentul în care a făcut aceste declarații și a explicat cum trebuia să reacționeze căpitanul echipei naționale a României.

„Nu cred că își avea rostul după victoria asta, am câștigat 3-0. Toată lumea era fericită, nu avem nevoie de fisuri în momentul de față. Și el recunoaște că dă golul carierei, de ce umbrești această reușită cu declarația asta?

Nu avea rost din punctul meu de vedere, poate asta a simțit. Nu și-a găsit momentul potrivit”, a spus Marius Șumudică, conform Fanatik.

România a făcut spectacol în meciul cu Ucraina

România a reușit să se impună cu scorul de 3-0 în meciul de debut la EURO 2024, disputat în fața Ucrainei. Astfel, „tricolorii” au făcut un pas uriaș pentru îndeplinirea obiectivului setat pentru turneul final din Germania: ieșirea din grupe.

După un început de meci echilibrat, elevii lui Edi Iordănescu au reușit să iasă la rampă prin Nicolae Stanciu, care l-a învins pe Lunin cu o execuție superbă, în minutul 29. România a reușit să intre la cabine în avantaj și a mai înscris de două ori în repriza secundă.

În minutul 53, Răzvan Marin a trimis mingea în poarta apărată de Andriy Lunin, cu un șut puternic din afara careului de 16 metri. Tabela a fost închisă de Denis Drăguș, în minutul 57. Atacantul a primit o pasă de la Dennis Man, care a creat o acțiune superbă în partea dreaptă, și a trimis mingea în poartă.

Publicat: 18 06. 2024, 13:58
Actualizat: 18 06. 2024, 14:12