Naționala Ungariei, aproape de tragedie la EURO: fotbalistul a căzut inconştient la pământ după ce a fost lovit de adversar! Clipe de coşmar pentru maghiari

În minutul 68 al meciului cu Scoția de la EURO, naționala Ungariei a fost aproape de tragedie, un fotbalist căzând inconştient la pământ, după ce a fost lovit de adversar.

Barnabás Varga a trăit clipe de coșmar cu 22 de minute înaintea finalului meciului cu Scoția, fiind lovit de un adversar la o fază petrecută în careul advers.

Un fotbalist maghiar s-a prăbușit inconțtient pe teren în minutul 68, după ce a fost loviit de un advesar

Minutul 68 al meciului Scoția – Ungaria, din Grupa A de la EURO 2024, a adus clipe de groază pe stadionul din Stuttgart. Maghiarii au executat o lovitură liberă de pe partea dreaptă, iar portarul Gunn e ieșit și a respins din plonjon, dar a lovit un coleg și un adversar, pe Barnabás Varga.

Acesta din urmă a căzut inconștient pe gazon, singurul gest pe care putea să-l facă fiind să dea din mână. Colegii lui au chemat disperați cadrele medicale prezente pe marginea terenului, care au ajuns imediat la fața locului.

Jucătorul a fost întors pe o parte, după care în jurul lui s-a ridicat un cadru de protecție, la fel cum s-a întâmplat în urmă cu trei ani, când victimă a fost danezul Christian Eriksen.

Barnabás Varga este în viață și comunică

Din fericire, însă, situația a fost diferită de această dată, chiar dacă și Barnabás Varga a fost scos de pe gazion pe o targă, după ce anterior i s-a pus o orteză pentru gât.

Jucătorul nu a avut nevoie de resuscitare pe gazon, iar publicația maghiară Sportall scrie că atacantul este, din fericire, în viață și comunică, dar a fost transportat de urgență la spital, pentru investigații amănunțite.

Ungaria s-a impus în fața Scoției și speră într-o calificare miraculoasă în optimi

Până la urmă, Ungaria a câștigat cu 1-0, datorită golului marcat de Csoboth în minutul 10 al prelungirilor și speră într-o calificare miraculoasă în optimile de finală de la EURO 2024.

Primele două locuri în clasamentul final din Grupa A sunt ocupate de Germania și Elveția, care au remizat în meciul direct. Elvețienii au deschis scorul în minutul 28, prin Ndoye, iar Füllkrug a egalat în minutul 90+2, readucând Germania în fruntea ierarhiei.

Echipa gazdă va juca în continuare cu ocupanta locului 2 în Grupa C, iar Elveția va întâlni formația care încheie Grupa B pe locul 2.

Șansele maghiarilor de a ajunge în faza eliminatorie sunt, totuși, mici. Ungaria așteaptă încheierea meciurilor din toate grupele și speră ca măcar alte trei echipe clasate pe poziția a treia să aibă o linie de clasament mai slabă decât a ei.

Publicat: 24 06. 2024, 00:44