Noul superstar al României, după calificarea în optimi la EURO! „Poate juca la orice echipă de top a Europei”

SURSĂ Sportpictures
Vezi galeria foto - 6 poze

România a reușit să se califice în optimile de finală la EURO 2024, iar un jucător din naționala lui Edi Iordănescu este considerat noul superstar al României.

„Tricolorii” au reușit să câștige Grupa E de la turneul final din Germania, remizând în ultima etapă, scor 1-1, într-o partidă cu Slovacia.

Fotbalistul considerat noul superstar al României

România a reușit o performanță uriașă și s-a califica în optimile de finală la EURO 2024. Tricolorii au câștiga Grupa E, din care au mai făcut parte Belgia, Slovacia și Ucraina. În ultima etapă, elevii lui Edi Iordănescu au întâlnit-o pe Slovacia, iar misiunea nu a fost deloc una ușoară.

Slovacii au deschis scorul în minutul 24 al partidei, cu o lovitură de cap la care Florin Niță nu a mai putut interveni. În minutul 36, presiunea pusă de „tricolori” a dat roage. Atunci, Ianis Hagi a încercat să pătrundă în careu, moment în care a fost faultat de Hancko. După analiza VAR, centralul partidei a decis să acorde penalty în favoarea României. Lovitura de la 11 metri a fost transformată cu succes de Răzvan Marin, care a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj dar și rezultatul final al partidei.

Cu toate acestea, remarcatul oamenilor de fotbal nu este nici Ianis Hagi, nici Răzvan Marin. Noul superstar al echipei națională este considerat Dennis Man, fotbalistul celor de la Parma. Ionuț Badea, fost antrenor secund la echipa națională, a vorbit despre prestațiile pe care Dennis Man le-a avut la echipa națională și crede că este un jucător care poate evolua la orice echipă de top din Europa.

„Man e un jucător care poate juca la orice echipă de top din Europa. Fizic stă bine, mental stă foarte bine, nu-l văd cu nimic inferior”, a declarat Ionuț Badea, conform DigiSport.

România întâlnește Olanda în optimile de finală

România a reușit să se califice în optimile de finală la EURO 2024, unde o va întâlni pe Olanda, echipă care și-a încheiat grupa pe poziția a treia. Partida este programată pe data de 2 iulie, începând cu ora 19.00, pe stadionul din Munchen, unde a început aventura României la acest turneu final din Germania. Pe acest stadion, România s-a impus în fața Ucrainei, scor 3-0.

În cazul în care elevii lui Edi Iordănescu vor reuși să depășească „Portocala Mecanică” în optimi, vor întâlni în sferturile de finală învingătoarea din meciul dintre Austria și Turcia. Pe aceeași jumătate de tablou mai sunt meciurile dintre Anglia și Slovacia și Elveția și Italia. Dacă reușește să ajungă în semifinalele competiției, România va juca împotriva uneia dintre cele patru echipe menționate.

Publicat: 27 06. 2024, 10:24