Olanda – Anglia 1-2, în semifinalele EURO. Anglia, a doua finalistă de la EURO 2024! It’s coming come?

Ollie Watkins of England is substituted on whilst Harry Kane of England and Phil Foden of England are substituted off by England manager Gareth Southgate Netherlands v England, UEFA European Championship 2024, Semi Final, Football, BVB Stadion, Dortmund, Germany, 10 Jul 2024,Image: 888870240, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no
23:56

FINAL DE MECI!

23:51

Min 90: GOOOL Anglia!

Southgate mută inteligent și Watkins marchează la doar câteva minute golul calificării.

22:47

PAUZĂ!

22:18

Min 18: GOOOL Anglia!

Dumfries faultează în propriul careu și Harry Kane restabilește egalitatea din penalty.

22:08

Min 7: GOOOL OLANDA!

Xavi Simons deschide scorul pentru batavi cu un șut spectaculos din afara careului.

21:59

START MECI!

21:11

Echipe de start!

Olanda (4-3-3): Verbruggen – Dumfries, De Vrij, van Dijk, Ake – Schouten, Simons, Reijnders – Malen, Depay, Gakpo

Anglia (3-4-3): Pickford – Guehi, Stones, Walker – Trippier, Rice, Mainoo, Saka – Bellingham, Foden, Kane

Olanda și Anglia se vor întâlni, de la ora 22:00, în semifinalele EURO, pe stadionul Signal Iduna Park, din Dortmund, iar partida va fi transmisă în format Live Video Online pe www.prosport.ro.

Duelul ce va stabili cea de a doua finalistă a Campionatului European din Germania va putea fi urmărit la televizor pe postul PRO TV.

Olanda și Anglia se vor întâlni pentru a stabili adversara Spaniei din finala EURO

Deși Olanda a avut un început dificil al competiției, încheind faza grupelor pe locul 3, prestațiile selecționatei pregătite de Ronald Koeman s-au schimbat în fazele eliminatorii. „Portocala mecanică” a trecut de România, în optimile de finală, 3-0, și Turcia, în sferturile de finală, 2-1. Batavii sunt încrezători înaintea duelului de la Dortmund, iar gândul lor este îndreptat spre ultimul act al turneului final.

În cealaltă tabără, elevii lui Gareth Southgate au câștigat Grupa C a Campionatului European din Germania, după ce a strâns 5 puncte. Singura victorie a britanicilor a fost înregistrată împotriva Serbiei, 1-0. În fazele eliminatorii ale competiției, englezii au trecut cu greutate de Slovacia, 2-1 după reprizele de prelungiri, și de Elveția, 1-1, 5-3 d.l.d. Minutele suplimentare la care au fost supuși britanicii, pot constitui un avantaj pentru batavi, care au avut mai mult timp de recuperare.

Olanda și Anglia s-au întâlnit în multiple rânduri, iar ambele selecționate au amintiri plăcute în meciurile directe. Batavii speră ca întâlnirea cu englezii să repete performanța din 1988. Atunci, „Portocala mecanică” a reușit să cucerească singurul titlu al Campionatului European din palmares.

În ultimele cinci confruntări directe, Olanda s-a impus de două ori, Anglia a câștigat un duel, iar trei partide s-au terminat la egalitate.

Ultima dată când Olanda și Anglia s-au întâlnit a fost pe data de 6 iunie 2019, în semifinalele Ligii Națiunilor. Atunci, britanicii au deschis scorul prin golul semnat de Marcus Rashford. Totuși, selecționata Țărilor de Jos s-a impus, 3-1, după reprizele de prelungiri. Pentru batavi au marcat de Ligt, Promes și au profitat de autogolul lui Kyle Walker.

Echipele probabile

Olanda (4-2-3-1): Verbruggen – Dumfries, De Vrij, Van Dijk, Ake – Schouten, Reijnders – Malen, Simons, Gakpo – Depay.
Selecționer: Ronald Koeman (61 de ani).

Anglia (3-4-2-1): Pickford – Walker, Stones, Guehi – Saka, Mainoo, Rice, Trippier – Bellingham, Foden – Kane.
Selecționer: Gareth Southgate (53 de ani).

Arbitru principal: Felix Zwayer (Germania).
Arbitri asistenți: Stefan Lupp, Marco Achmuller (Germania).
Arbitru VAR: Bastian Dankert (Germania).
Asistent VAR 1: Christian Dingert (Germania).