Presa din Belgia a tras concluzia instant la faza penalty-ului primit de România cu Slovacia!

SURSĂ Sportpictures
Vezi galeria foto - 7 poze

Presa din Belgia a tras o concluzie imediat după faza penalty-ului primit de România în meciul cu Slovacia, în urma căruia „tricolorii” lui Edi Iordănescu au reușit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj.

În minutul 36 al partidei, Ianis Hagi a fost protagonistul unei faze controversate, care va fi intens analizată. „Decarul” echipei naționale a încercat să pătrundă în careul slovacilor dar a fost faultat de Hancko.

Concluzia trasă de presa din Belgia după penalty-ul primit de România în meciul cu Slovacia

România și Slovacia se întâlnesc în această seară într-o partidă decisivă pentru calificarea în optimile de finală de la EURO 2024. Slovacii au reușit să deschidă scorul rapid, în minutul 24, dar „tricolorii” au reușit egalarea în urma unei lovituri de la 11 metri.

În minutul 35 al partidei, Ianis Hagi a încercat să pătrundă în careu, moment în care a fost faultat de Hancko. Apărătorul slovacilor l-a atins de două ori pe „decarul” echipei naționale. Primul contact a avut loc în afara careului, apoi în interior. Astfel, arbitrii aflați în cabina VAR au analizat faza cu mare atenție și au decis să acorde lovitură de la 11 metri în favoarea României.

Presa din Belgia a tras concluzia imediat după faza controversată și a notat că arbitrii au luat decizia corectă.

Lovitura de la 11 metri a fost transformată cu succes de Răzvan Marin, care a reușit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj.

„Hagi s-a prăbușit în careu după un contact cu Hancko. Dacă primul contact a fost în afara careului, al doilea a fost mult în interior. Răzvan Marin a fost responsabil cu execuția și a făcut 1-1, pentru ca România să revină pe primul loc în grupă”, au scris cei de la Le Soir.

Echipele de start aliniate de cei doi selecționeri

România: Niță – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – R.Marin, M. Marin, Stanciu – Ianis Hagi, Drăguș, Coman
Rezerve: H. Moldovan, Târnovanu, Alibec, Bîrligea, Cicâldău, Man, Mihăilă, Mogoș, Nedelcearu, Olaru, Pușcaș, Racovițan, Rus, Sorescu, Șut
Selecționer: Edi Iordănescu

Slovacia: Dubravka – Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko – Duda, Lobotka, Kuka – Skranz, Strelec, Haraslin
Rezerve: Benes, Bero, Bozenik, De Marco, Duris, Gyomber, Hrosovsky, Kosa, Obert, Ravas, Rigo, Rodak, Sauer, Suslov, Tupta
Selecționer: Francesco Calzona

Publicat: 26 06. 2024, 20:50
Actualizat: 26 06. 2024, 21:00