Presa din Belgia, prima reacție după victoria cu România! Verdictul jurnaliștilor belgieni: au remarcat asta în meciul cu „tricolorii”

Ziarele belgiene au avut o primă reacție după victoria naționalei lui Domenico Tedesco în fața României, scoțând în evidență un aspect.

Belgia a învins România cu 2-0 în Grupa E de la EURO 2024, iar presa de la Bruxelles a remarcat faptul că naționala lui Domenico Tedesco este, din nou, în cărțile calificării.

Ce a remarcat presa belgiană după victoria echipei lui Domenico Tedesco în fața „tricolorilor”

România continuă să fie lider în Grupa E de la EURO 2024, chiar dacă a fost învinsă de Belgia cu 0-2. În condițiile în care nu s-au jucat toate partidele din grupă, departajarea se face la golaveraj, favorabil jucătorilor lui Edi Iordănescu 3-2. În schimb, Belgia a reintrat în cărțile calificării în optimi, fiind pe locul 2, lucru remarcat și de presa din această țară.

„Belgia s-a liniștit la nivel ofensiv, dar câteodată a prezentat anumite probleme defensive. «Diavolii» au dominat în mare măsură meciul, deschizând foarte repede scorul.

În cele din urmă, au așteptat până în minutul 80 pentru ca De Bruyne să majoreze diferența. În clasament, toate cele patru echipe din grupă au acum câte patru puncte. Dar Belgia este acum a doua la golaveraj (n.r. – 2-1)”, scrie La Dernière Heure.

Suporteri de lux pentru naționala Belgiei la meciul cu echipa României

Belgia a deschis scorul în meciul cu naționala României în secunda 74, prin Tielemans. A fost primul gol marcat de „diavolii roșii” la un turneu final după o pauză de trei meciuri și jumătate.

Ultima reușită aparținea lui Batshuayi, înainte de pauza meciului cu Canada, la Cupa Mondială din 2022. Belgia avea să se impună cu 1-0, după care a fost învinsă de Maroc cu 0-2 și a remizat, 0-0, cu Croația, la aceeași competiție. La EURO 2024 a fost învinsă de Slovacia, cu 0-1.

Belgia a avut suporteri de lux la meciul cu echipa lui Edi Iordănescu. Regele Filip și trei dintre copiii lui au fost prezenți în tribunele stadionului din Koln. Suveranul a fost însoțit de Prințul Gabriel, Prințul Emmanuel și Prințesa Eléonore, nu și de Prințesa Elisabeta.

România se califică în optimi în cazul unei remize cu Slovacia

În ultima etapă, meciurile din Grupa E se joacă în aceeași zi, 26 iunie, și la aceeași oră, 19:00. Partida Slovacia – România are loc la Frankfurt, iar Ucraina – Belgia se desfășoară la Stuttgart.

România se califică în optimi în cazul unei remize, indiferent de rezultatul din celălalt meci. Dacă „tricolorii” pierd, iar Ucraina învinge Belgia, naționala antrenată de Edi Iordănescu încheie grupa pe ultimul loc.

Publicat: 23 06. 2024, 00:42