Presa din Elveția a explodat de fericire după eliminarea Italiei! Verdict categoric, care înjunghie Squadra Azzurra direct în inimă

SURSĂ Profimediaimages

Presa din Elveția a explodat de fericire după eliminarea Italiei de la EURO 2024. Jurnaliștii au oferit un verdict categoric, care înjunghie Squadra Azzurra direct în inimă.

Elveția a reușit să se impună în fața Italiei cu scorul de 2-0 și s-a calificat în sferturile de finală de la turneul final din Germania, unde o va întâlni pe câștigătoarea dintre Anglia și Slovenia.

Presa din Elveția a explodat de fericire după eliminarea Italiei!

Elveția a reușit să se impună în fața Italiei, scor 2-0, la Berlin, în optimile de finală ale EURO 2024. La finalul partidei, jurnaliștii elvețieni au explodat de fericire și dau dat un verdict categoric despre adversară.

„Datorită unei victorii mai mult decât meritate cu 2-0 împotriva Italiei, Elveția a ajuns în sferturile de finală ale Campionatului European, ca acum trei ani. Astfel, sferturile de finală ale Campionatului European au fost clarificate iar Elveția i-a eliminat pe campionii apărării! Elvețienii și-au încântat fanii pe Stadionul Olimpic și au învins Italia. Victoria este atât de bine meritată și prima împotriva vecinului nostru din sud în 31 de ani. Remo Freuler a lovit în minutul 37, iar Ruben Vargas în minutul 46.

Iar dacă Gianluigi Donnarumma nu ar fi făcut o salvare extraordinară împotriva atacului Breel Embolo (24) și nu ar fi îndreptat o lovitură liberă expediată a lui Fabian Rieder (45+1) în bară, victoria noastră ar fi fost și mai mare. Echipa ofensivă și sfidătoare a lui Murat Yakin a condus Squadra Azzurra, iar în faza finală s-a apărat cu foarte mult calm”, notează jurnaliștii de la Blick.

Publicat: 29 06. 2024, 22:07