Presa din Spania nu are milă de tricolori, după România – Belgia 0-2! Ce au văzut jurnaliștii spanioli pe teren, la Koln

SURSA FOTO: PROFIMEDIA
Vezi galeria foto - 6 poze

Duelul România – Belgia 0-2, disputat sâmbătă seară, pe arena Rhein Energie din Koln, a avut un puternic ecou și în Spania, unde presa a încercat să scoată în evidență principalele detalii de la nivelul gazonului.

Jurnaliștii iberici au văzut o diferență clară de valoare între cele două reprezentative și nu s-au sfiit să numească jucătorul care a destabilizat în repetate rânduri defensiva naționalei antrenate de Edi Iordănescu.

„Echipa lui Tedesco a fost net superioară”. Presa din Spania, verdict dur după România – Belgia 0-2

România și Belgia au încheiat, sâmbătă seară, runda a doua a fazei grupelor de la EURO 2024. Componente ale Grupei E, cele două reprezentative au fost protagonistele unei confruntări spectaculoase, care a fost presărată cu o mulțime de ocazii la ambele porți. Din păcate, la nivelul tabelei de marcaj, golurile și-au făcut apariția în dreptul unei singure naționale, și anume Belgia.

„Diavolii roșii” au înscris în minutele 2 și 80, prin Tielemans și De Bruyne, și au mai ratat alte câteva oportunități importante. În schimb, România a ratat trei ocazii imense în repriza secundă, prin Mihăilă, Man și Alibec, care au scăpat toți în postura de singur cu portarul, dar nu l-au putut învinge pe Casteels.

Totuși, cele mai multe oportunități au aparținut Belgiei, iar presa din Spania a oferit un verdict clar în privința deznodământului care s-a consemnat pe stadionul Rhein Energie din Koln.

Jurnaliștii iberici de la Marca au transmis că „diavolii roșii” le-au fost net superiori elevilor lui Edi Iordănescu și ulterior au vorbit despre situația nebună din Grupa E:

Echipa lui Tedesco a fost net superioară României, iar grupa e foarte strânsă, toate cele patru echipe având câte trei puncte. Golurile marcate vor fi cruciale pentru a decide cine merge mai departe între cele mai bune 16 formații ale Europei”, se arată pe Marca.com.

Spaniolii de la AS, înnebuniți de Kevin De Bruyne: „Galactic!”

În schimb, cotidianul spaniol AS și-a focusat atenția pe prestația de excepție pe care a avut-o căpitanul Belgiei, Kevin De Bruyne. Magicianul lui Manchester City a fost dirijor la aproape toate fazele periculoase create de adversara României, iar la finalul celor 90 de minute s-a ales și cu trofeul de „omul meciului”.

De Bruyne, ales omul meciului, a condus Belgia spre victorie. Cele patru echipe din Grupa E intră la egalitate în ultima etapă. Belgia, biciuită de un Kevin De Bruyne galactic, a reacționat la timp pentru a urca în trenul pentru «optimi». S-a impus (2-0) în fața României, marea surpriză a începutului la Euro 2024. Victoria belgiană anunță o rundă de infarct și două partide foarte palpitante”, au punctat cei de la AS.com.

Publicat: 23 06. 2024, 11:02