Presa din Ungaria a scris imediat după România – Belgia 0-2! Jurnaliştii maghiari au sintetizat într-o propoziție ce s-a întâmplat cu românii

SURSĂ Sportpictures
Vezi galeria foto - 7 poze

Presa din Ungaria a scris imediat după meciul dintre România și Belgia, încheiat cu scorul de 0-2. Jurnaliștii maghiari au sintetizat într-o singură propoziție ce s-a întâmplat cu naționala condusă de Edi Iordănescu.

După un debut perfect la turneul final din Germania, în fața Ucrainei, scor 3-0, „tricolorii” au cedat în fața trupei conduse de Domenico Tedesco.

Ce scrie presa din Ungaria după înfrângerea suferită de România

Presa maghiară a analizat partida dintre România și Belgia, încheiată cu scorul de 0-2, disputată pe RheinEnergieStadion din Koln, în etapa a doua a fazei grupelor de la EURO 2024. Golurile lui Youri Tielemans, din minutul 2 și al lui Kevin De Bruyne, din minutul 80, au fost decisive.

Furnaliștii din Ungaria, de la Sportal.hu, consideră că „tricolorii” nu au avut prea multe șanse în fața Belgiei. Aceștia sunt de părere că valoarea adversarilor a fost decisivă în partida disputată la Koln dar și că ratările „tricolorilor” au făcut ca România să plece fără punct din disputa cu Belgia.

„Belgienii au pierdut surprinzător în fața Slovaciei, în timp ce românii au câștigat împotriva Ucrainei, așa că în această seară au intrat pe teren cu convingerea că dacă vor câștiga, cu siguranță vor avansa din Grupa E.

Totuși, toate planurile ințiale de joc au fost aruncate la gunoi, întrucât Belgia a marcat al treilea cel mai rapid gol din istoria Campionatelor Europene, la 70 de secunde după fluierul de start, Youri Tielemans șutând în colțul din dreapta jos, după revenirea lui Romelu Lukaku”, a scris presa din Ungaria.

Totodată, jurnaliștii din țara vecină au scris și despre repriza secundă, punctând că România nu a putut profita de principala „armă” pe care a avut-o la dispoziție.

„Românii au avut o armă grozavă în șutul de la distanță împotriva ucrainenilor, dar nu le-a mers în seara asta, toți au ratat de departe golul, iar mișcările lui Kevin De Bruyne au fost grozave”, mai scrie sursa citată.

Grupa E, extrem de echilibrată

În Grupa E de la EURO 2024, din care face parte și România, situația este destul de complicată. Toate echipele au reușit să acumuleze câte 3 puncte, însă România se află în continuare pe prima poziție, datorită golaverajului.

Miercuri, 26 iunie 2024, „tricolorii” vor înfrunta Slovacia, începând cu ora 19.00, pe Deutsche Bank Park din Frankfurt. Cu un rezultat de egalitate, jucătorii lui Edi Iordănescu vor reuși să ajungă în optimile turneului final din Germania, care se dispută în perioada 14 iunie – 14 iulie 2024.

Publicat: 23 06. 2024, 01:24