Prima reacție a presei maghiare după ce fotbalistul Varga a fost la un pas de moarte la EURO! „Personalul medical a fost destul de lent”

Presa maghiară a reacționat imediat după Varga a fost la un pas de moarte la EURO, scoțând în evidență că personalul medical a fost destul de lent.

Naționala Ungariei a fost aproape de o tragedie la meciul cu Scoția de la EURO, după ce Varga a căzut inconștient pe gazon, după ce a fost lovit de portarul advers.

Presa maghiare a reacționat după ce fotbalistul Varga a fost la un pas de moarte la EURO

Mintul 68 al meciului dintre Scoția și Ungaria, care a contat pentru ultima etapă a Grupei A de la EURO 2024, a fost unul de coșmar pentru cei care prezenți în tribune și nu numai. Barnabás Varga a căzut inconștient pe gazon, după ce a fost lovit în urma ieșirii periculoase a lui Gunn, portarul advers. Într-o primă fază, cadrele medicale s-au mișcat destul de încet, lucru evidenția și de presa maghiară.

„Din păcate, în a doua repriză, atacantul Barnabás Varga a rămas întins pe gazon după o accidentare gravă, când s-a ciocnit cu portarul advers, Angus Gunn. Arbitrul a oprit meciul timp de aproape 10 minute, pentru ca jucătorul să primească tratament adecvat.

Barnabás Varga a părăsit terenul pe targă, purtând o orteză pentru gât. Întrucât unitatea medicală a fost lentă, căpitanul Dominik Szoboszlai i-a ajutat să transporte targa. Varga nu și-a pierdut cunoștința și a comunicat, fiind transportat la un spital local”, a notat publicația dailynewshungary.com.

Oublicațiile din Ungaria scot în evidență că echipa medicală s-a mișcat încet

Federația maghiară a transmis un comunicat de presă în care a anunțat că starea de sănătate a lui Barnabás Varga este stabilă. Jucătorul lui Ferencvaros se află într-unul dintre spitalele din Stuttgart, iar instituția va reveni cu informații în cursul zilei de luni.

Și magyarhirlap.hu a scos în evidență că persoanele care i-au acordat primele îngrijiri medicale lui Barnabás Varga s-au mișcat foarte încet, după ce jucătorul a rămas prăbușit pe gazon, inconștient.

„Meciul a fost întrerupt în jurul minutei 70. După o lovitură liberă, Barnabás Varga a suferit o accidentare gravă în fața porții scoțiane, a rămas la pământ și nu a putut să se ridice. Echipa l-a înconjurat și apoi l-a acoperit cu o prelată.

Atât membrii echipei Ungariei, cât și suporterii au fost foarte supărați că organizatorii s-au mișcat încet în această situație. Cadrele medicale s-au repezit spre Varga cu targa în mână, iar apoi nu s-au grăbit să-l urce pe jucătorul accidentat.

Grupul care mânuia targa nu s-a mișcat până când în cele din urmă Dominik Szoboszlai s-a dus și a început să tragă targa”, a notat publicația.

Naționala maghiară are șanse foarte mici să ajungă în optimi la EURO 2024

Ungaria a câștigat cu 1-0, unicul gol al meciului fiind marcat de Csoboth în minutul 10 al prelungirilor. În urma acestui rezultat, maghiarii au urcat pe locul 3 în clasament cu 3 puncte, dar un golaveraj modest, 2-5.

Echipa pregătită de italianul Marco Rossi se poate califica în optimile de finală doar printr-o mică minune. Ungaria va juca în faza eliminatorie doar dacă cel puțin trei echipe clasate pe locul 3 în celelalte grupe au o linie de clasament mai slabă.

Publicat: 24 06. 2024, 01:15