Răsturnare de situație pentru Ianis Hagi la Alaves, când nimeni nu se mai aștepta. Anunțul antrenorului îi dă speranțe

Răsturnare de situație în cazul lui Ianis Hagi, fotbalist care nu reușește să prindă prea multe minute în teren pentru Deportivo Alaves. Când nimeni nu se mai aștepta la acest lucru, antrenorul echipei a făcut un anunț care îi dă speranțe internaționalului român.

Tehnicianul echipei din La Liga este hotărât să facă mai multe schimbări în primul „11”, iar Ianis Hagi ar putea fi direct vizat de această decizie.

Ianis Hagi traversează o perioadă dificilă la echipa de club. În 2024, „tricolorul” a reușit să bifeze foarte puține minute în teren pentru Deportivo Alaves, iar acest lucru este îngrijorător, având în vedere că pe data de 14 iunie 2024 începe turneul final din Germania.

Ianis Hagi a fost o piesă importantă în echipa lui Edi Iordănescu, în calificările pentru EURO 2024. Cu toate acestea, în momentul de față, situația fotbalistului este incertă.

Duminică, Deportivo Alaves a pierdut derby-ul cu Real Sociedad, scor 0-1, după un gol marcat de Jon Pacheco, în minutul 59 al partidei. Prestația celor de la Deportivo Alaves nu a fost una solidă, iar antrenorul Luis Garcia Plaza a decis să efectueze toate cele cinci schimbări, înlocuind toți jucătorii din atacul echipei.

Cu toate acestea, Ianis Hagi a rămas în continuare pe banca de rezerve, tehnicianul preferând să apeleze la serviciile altor jucători pentru a încerca să schimbe soarta meciului.

Vestea care îi dă speranțe lui Ianis Hagi

Chiar dacă a fost lăsat pe banca de rezerve în ultima etapă din campionatul Spaniei, antrenorul Luis Garcia Plaza a făcut un anunț care îi dă speranțe internaționalului român. Tehnicianul a anunțat că va face câteva schimbări importante în echipa de start, încercând astfel să aducă prospețime în atacul echipei, pentru a fi sigur de evitarea retrogradării.

„Poate că va trebui să scuturăm puțin lotul și să venim cu câțiva jucători noi, să căutăm prospețime. Suntem cu șapte puncte peste prima poziție retrogradabilă. Am fi semnat la începutul sezonului pentru o astfel de situație, însă nimic nu este stabilit încă”, a spus Luis Garcia Plaza, potrivit El Correo.

În cepe 12 meciuri disputate de Deportivo Alaves în 2024 în La Liga, Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată în opt partide. În celelalte patru meciuri a bifat câte 13, 4, 4, respectiv 32 de minute.

Internaționalul român a reușit să bifeze mai multe prezențe în Cupa Spaniei, competiție în care a fost titular contra celor de la Betis Sevilla și Atheltic Bilbao.

Publicat: 01 04. 2024, 20:06