Reacția lui Cristiano Ronaldo, după ce a ratat un penalty și a plâns în hohote pe gazon, în Portugalia – Slovenia! Ce spune despre Jan Oblak și despre ce a simțit când portarul i-a apărat șutul

Portugal's Cristiano Ronaldo Portugal's Bernardo Silva during the Euro 2024 soccer match between Portugal and Slovenia at the Frankfurt Arena , Frankfurt , Germany - Sunday 01th july 2024. Sport - Soccer . Portugal vs Slovenia - UEFA Euro 2024 Round of 16, Frankfurt, Germany - 01 Jul 2024,Image: 886424021, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Cristiano Ronaldo a oferit prima reacție după ce a ratat un penalty și a izbucnit în lacrimi pe gazon, chiar în timpul meciului Portugalia – Slovenia.

Portugalia a trăit cu emoții finalul de meci cu Slovenia, chiar dacă echipa lui Roberto Martinez a dominat clar cele 90 de minute. Meciul a intrat în prelungiri unde Cristiano Ronaldo putea încheia socotelile cu slovenii, dar Jan Oblak a apărat penalty-ul portughezului. La finalul meciului, Ronaldo s-a arătat mulțumit de jocul echipei și l-a felicitat pe portarul Diogo Costa care a apărat trei penalty-uri.

Cristiano Ronaldo, de la agonie la extaz în doar câteva minute: „Asta oferă fotbalul”

Unul din cei mai mari jucători pe care i-a avut fotbalul mondial, a trecut în doar câteva minute de la agonie la extaz. Cristiano Ronaldo a fost suprins în minutul 105 plângând ca un copil după ce a ratat un penalty, iar la finalul celor 120 de minute de joc s-a bucurat la maximum de calificarea echipei sale în sferturile de finală. Starul portughez a ratat ocazia de a marca la al șaselea Campionat European consecutiv, dar la final și-a felicitat colegii și a vorbit despre stările prin care a trecut în meciul cu Slovenia.

„O tristețe inițială și o bucurie la final, asta oferă fotbalul. Sunt momente inexplicabile, era de la opt sau optzeci, așa s-a întâmplat astăzi. Am avut ocazia să aduc echipa în avantaj, nu am putut, Oblak a apărat. Am făcut o apărare bună, trebuie să revizuiesc penalty-ul, nu știu dacă am tras bine sau rău, în timpul anului nu am ratat o dată și când am avut cea mai mare nevoie, Oblak l-a salvat dar a fost un sentiment de tristețe și bucurie în același timp.

Cel mai important este să ne bucurăm, echipa a făcut o treabă extraordinară, ne-am luptat până la final și dacă analizăm cu atenție, Portugalia a meritat pentru că a avut mai multe ocazii. Slovenia a petrecut aproape tot jocul în apărare. Echipa este de felicitat, în special portarul care a avut trei intervenții foarte bune la loviturile de departajare”, a declarat Cristiano Ronaldo, potrivit Record.pt.

Portugalia – Franța, duel de foc în sferturile de finală

Portugalia și Franța sunt două naționale care nu s-au ridicat momentan la nivelul așteptărilor. Ambele echipe sunt printre favoritele la titlu, însă doar una va rămâne în cursa pentru marea finală de pe 14 iulie.

Franța va avea un nou duel de foc în sferturi. Înaintea meciului portughezilor, francezii au reușit să se impună la limită, 1-0, împotriva Belgiei. A fost un meci încrâncenat între două echipe cu pretenții mari, dar care nu au reușit să facă jocuri spectaculoase la acest turneu final. Franța a trecut mai departe grație autogolului marcat de Vertonghen în minutul 85.

Publicat: 02 07. 2024, 01:38