Reacția presei din Ungaria e categorică după eşecul cu Germania! Maghiarii speră într-o minune

SURSĂ FOTO: PROFIMEDIA

După eșecul cu Elveția, scor 1-3, Ungaria a pierdut un nou meci la EURO 2024, de data asta cu Germania, gazda turneului, scor 0-2, la Stuttgart.

La final, presa maghiară a tras o concluzie clară despre naționala lui Marco Rossi.

Cum a reacționat presa maghiară după înfrângerea cu Germania

Presa maghiară a dat verdictul după ce naționala lui Marco Rossi a pierdut contra Germaniei, scor 0-2, la Stuttgart.

Ungurii au văzut o îmbunătățire în jocul lor și au spus că echipa a jucat mai bine decât în meciul cu Elveția, scor 1-3, de la Koln. Totuși, se pare că această prestație nu a fost îndeajuns pentru a bate țara gazdă.

Deși au început cu două înfrângeri, maghiarii nu își pierd speranța. Ungurii știu că o victorie a Scoției cu Elveția ar putea reaprinde lupta în Grupa A pentru calificarea în optimi.

„Naționala Ungariei, care a luptat din greu, a reușit să înscrie goluri și să creeze ocazii, dar a pierdut și în fața nemților.

Miercuri seara, naționala de fotbal a Ungariei a jucat al doilea meci la Campionatul European: deși echipa noastră a evoluat mult mai bine decât în ​​meciul de deschidere împotriva Elveției, iar Roland Sallai a marcat, gazda Germania a câștigat meciul cu 2-0 la Stuttgart și a ajuns cu siguranță în optimile de finală.

Los Angeles, Tokaj, Göd, Vásárosnamény, Pécel. Din aceste orașe – ca să evidențiem doar câteva – trebuie să fi venit fanii să susțină naționala Ungariei la Stuttgart, pe baza mărturiei denumirilor de orașe scrise în banda albă a steagurilor roș-alb-verzi afișate pe balustradele metalice.

În primul rând, puteai avea încredere că suporterii germani nu vor scanda „aeroport” după fluierul final, pentru că, deși era cert că naționala noastră nu va fi eliminată în acest meci, era și faptul că după o eventuală înfrângere de către o marjă mare, pur și simplu ar avea puține șanse matematice să continue până în optimile de finală.

Julian Nagelsmann a trimis exact aceeași echipă de start a Germaniei ca în meciul de deschidere cu Scoția, nu a existat niciun motiv să se schimbe, chiar și Toni Kroos, care suferea de o accidentare ușoară, a putut să preia jocul.

Și Marco Rossi a făcut două schimbări, dar se știa deja dinainte, citind declarațiile căpitanului și ale jucătorilor dintre rânduri, că în locul lui Ádám Lang, Attila Fiola va juca ca unul dintre cei trei apărători interiori din partea dreaptă, în timp ce pe partea stângă, Márton Dárdai îl va înlocui pe Attila Szalai. Locul lui Attila Fiola a fost astfel luat de Bolla Bendegúz pe partea dreaptă a mijlocului terenului.

Momentul de după start a fost grozav: În minutul șase, Ungaria a avut o ocazie, mingea s-a rostogolit în fața lui Bolla Bendegúz pentru un șut, dar Robert Andrich a reușit să blocheze cu coapsa, pentru un corner.

Așa că naționala nu a început cum trebuie, și mai ales a fost surprinzător că Germania nu a atacat la începutul meciului, deși toată lumea se aștepta să facă acest lucru. Nemții au avut însă deja o șansă în minutul 12: Kai Havertz a profitat de incertitudinea lui Willi Orbán și a reușit să șuteze de la patru metri cu piciorul stâng.

Echipa maghiară a jucat cu o atitudine foarte bună, a fost disciplinată tactic, și dacă nu ar fi fost niște refaceri enervante – dar nu chiar atât de multe ca împotriva Elveției! – atunci primul sfert de meci ar fi fost mai convingător.

După ce a jucat la mijloc, Willi Orbán l-a degajat pe Ilkay Gündogan, care l-a împins puțin cu umărul pe fundașul maghiar.

Jucătorul de la Leipzig a căzut, s-a plâns de un fault, dar a avut totuși șansa să sape mingea în corner, exact când Péter Gulácsi o ridica de la pământ (așteaptă fluierul?…), dar copilul s-a pierdut printre multele moașe, iar Jamal Musiala i-a mulțumit și a marcat un gol..

Două minute mai târziu, Dominik Szoboszlai șutat dintr-o lovitură liberă grozavă de la 22 de metri din aripa stângă, Manuel Neuer a scos mingea din colțul din dreapta sus, iar apoi Bolla Bendegúz a încercat să tragă în centru dintr-un unghi greu, dar germanul i-a salvat din nou.

Patru minute mai târziu, la finalul unei contra-acțiuni bine executate, Milos Kerkez i-a pus mingea în față lui Dominik Szoboszlai, dar Jonathan Tah a reușit să-i blocheze șutul din stânga.

În minutul 42, Jamal Musiala a speriat din nou apărarea, dar după șutul său de la 14 metri, mingea a lovit plasa laterală în loc de colțul din stânga sus, iar în ultimul minut al primei reprize, Roland Sallai a marcat cu capul, dar era deja în offsaid.

Naționala Ungariei a început repriza a doua agresiv și de bunăvoie, jucătorii au luptat pentru fiecare minge. Ar fi putut apărea mai multe situații, dar fie s-a strecurat o greșeală în ultima pasă, fie au pasat în loc să tragă, de fapt au tras în loc de o pasă promițătoare.

Și au lovit necazurile, nemții ne-au penalizat în minutul 67: au mutat apărarea maghiară, iar în final Ilkay Gündogan a șutat mingea în colțul din stânga jos de la nouă metri – a fost o acțiune magistrală… (2–0). În minutele următoare, Péter Gulácsi a trebuit să salveze de două ori.

Nu avea voie să se prăbușească și să marcheze mai multe goluri, pentru că golaverajul mai poate fi important, dar în același timp Marco Rossi a trebuit să-și asume un risc, iar în ultimul sfert de oră naționala juca deja cu doi atacanți. Ádám Martin, care a intrat pe teren, l-a înlocuit pe mijlocașul Bolla Bendegúz.

Naționala Ungariei a jucat fotbal mult mai bine, mai curajos și mai bărbătesc decât împotriva Elveției, atitudinea lor nu poate fi criticată”, au scris ungurii de la nemzetisport.

Multe depind și de acest meci: Scoția – Elveția. O victorie pentru scoțieni ar putea face Grupa A extrem de interesantă”, au mai scris maghiarii.

Lotul Ungariei pentru EURO 2024

PORTARI: Dénes Dibusz (Ferencváros), Péter Gulácsi (Leipzig), Péter Szappanos (Paks)

FUNDAȘI: Botond Balogh (Parma), Bendegúz Bolla (Servette), Endre Botka (Ferencváros), Márton Dárdai (Hertha Berlin), Attila Fiola (Fehérvár), Miloš Kerkez (Bournemouth), Ádám Lang (Omonoia), Zsolt Nagy (Puskás Akadémia), Loïc Négo (Le Havre), Willi Orbán (Leipzig), Attila Szalai (Freiburg)

MIJLOCAȘI: Dániel Gazdag (Philadelphia Union), Mihály Kata (MTK Budapest), László Kleinheisler (Hajduk Split), Ádám Nagy (Spezia), András Schäfer (Union Berlin), Callum Styles (Sunderland), Dominik Szoboszlai (Liverpool)

ATACANȚI: Martin Ádám (Ulsan HD), Kevin Csoboth (Újpest), Kristofer Horváth (Kecskemét), Roland Sallai (Freiburg), Barnabás Varga (Ferencváros)

Publicat: 19 06. 2024, 22:41
Actualizat: 19 06. 2024, 22:45