Reacția tulburătoare a lui Hakan Calhanoglu, după Olanda – Turcia 2-1! Care a fost greșeala fatală a naționalei lui Montella: „Mi-aș fi dorit să nu facem asta!”

26 June 2024, Hamburg: Turkey's Hakan Calhanoglu celebrates after scoring his side's first goal during the UEFA Euro 2024 Group F soccer match between Czech Republic and Turkey at Volksparkstadion Hamburg. Photo: Marcus Brandt/dpa/HEPTA/SPORT PICTURES

Turcia a fost eliminată de Olanda de la EURO 2024, scor 1-2, iar la scurt timp după meci Hakan Calhanoglu a avut o reacție tulburătoare, precizând care a fost greșeala naționalei lui Montella.

Deși reprezentativa turcă a încheiat prima repriză în avantaj cu 1-0, a fost învinsă cu 2-1 prin golurile primite în repriza a doua.

Cu acest rezultat, echipa Turciei a fost eliminată de la EURO.

Reacția copleșitoare a lui Hakan Calhanoglu, după eliminarea Turciei de Olanda de la EURO. Unde a greșit echipa națională a lui Montella: „Există și înfrângerea în fotbal”

În meciul din sferturile de finală ale Campionatului European de Fotbal 2024, EURO 2024, echipa națională de fotbal a Turciei a pierdut cu 2-1 în fața Olandei și și-a luat adio de la turneu. Hakan Çalhanoğlu nu și-a putut controla lacrimile de tristețe după meci.

„Aș dori să le mulțumesc tuturor celor care au contribuit. Am avut un turneu extraordinar. Antrenorului nostru, echipei sale, maseurilor noastre, bucătarilor noștri, comandanților noștri care ne-au protejat.

Din păcate, asta e tot. Noi am adus-o până aici. Suntem fericiți dacă am adus această emoție națiunii noastre. Există și înfrângerea în fotbal. La finalul meciului, fanii noștri ne-au motivat. Acesta este un semnal bun. Nu am început foarte bine a doua repriză, ne-am retras. După al doilea gol, ne-am întors la mingi lungi, mi-aș fi dorit să nu ne retragem. Astfel de lucruri se întâmplă. Este o onoare să ajungem atât de departe. Le mulțumesc tuturor prietenilor noștri. Să le fie binecuvântate inimile” a spus el, potrivit Fanatik.

Semifinale fabuloase la EURO 2024! Franța – Spania și Anglia – Olanda! Care este programul meciurilor

S-au aflat echipele care vor juca semifinala la EURO 2024. Este vorba despre Franța – Spania și Anglia – Olanda, iar programul meciurilor care vor decide marile finaliste din Germania este următorul: pe 9 iulie Spania se va duela cu naționala lui Kylian Mbappe, de la ora 22.00, iar Olanda va lupta împotriva Angliei, pe 10 iulie, tot de la ora 22.00.

Meciul dintre Spania și Franța va avea loc pe Allianz Arena, unde a pierdut România categoric în fața Olandei, 0-3, în optimile competiției, iar duelul dintre Anglia și „Portocala mecanică” va avea loc pe stadionul Signal Iduna Park din Dortmund.

Publicat: 07 07. 2024, 12:55