Regele Charles, ca Nicolae Ceaușescu, după ce Anglia s-a calificat în finala EURO 2024! Ce a putut să le ceară jucătorilor înaintea meciului cu Spania

• Publicat:

Regele Charles a vorbit ca Nicolae Ceaușescu după ce Anglia s-a calificat în finala EURO 2024 și le-a cerut un lucru ciudat jucătorilor înaintea meciului cu Spania.

Trupa antrenată de Garteh Southgate a reușit să ajungă în ultima fază a turneului final din Germania după ce a trecut de Olanda, în semifinale, cu scorul de 2-1.

Regele Charles a vorbit ca Nicolae Ceaușescu după ce Anglia s-a calificat în finala EURO 2024

Anglia a reușit să se califice în finala EURO 2024, iar regele Charles a transmis un mesaj cel puțin ciudat după meciul cu Olanda. Acesta le-a cerut jucătorilor să câștige trofeul fără să ofere prea multe emoții suporterilor, fără prelungiri sau lovituri de departajare.

„Eu și soția mea ne alăturăm întregii familii pentru a vă ura cele mai calde felicitări după calificarea în finala Campionatului European U.E.F.A. – și pentru a vă transmite cele mai bune urări pentru meciul de duminică.

Dar v-aș încuraja să vă asigurați victoria înainte de a fi nevoie de goluri-minune, de ultimă oră, sau alte drame, cu lovituri de departajare. Sunt sigur că stresul asupra ritmului cardiac colectiv și a tensiunii arteriale a națiunii ar fi atenuat foarte mult!”, le-a transmis Charles fotbaliștilor din naționala Angliei.

O astfel de idee a avut și Nicolae Ceaușescu în 1986, când Steaua București a câștigat Cupa Campionilor Europeni, după o finală disputată în fața celor de la FC Barcelona, decisă în urma loviturilor de departajare. Atunci, Ceaușescu le-a reproșat fotbaliștilor că nu au reușit să câștige trofeul în primele 90 de minute.

De ce a transmis regele Charles acest mesaj pentru jucători

Regele Charles a făcut referire la parcursul pe care echipa pregătită de Gareth Southgate l-a avut până acum la turneul final din Germania, unde a trăit extrem de periculos. Anglia a făcut parte din Grupa C, unde a debutat cu o victorie la limită, scor 1-0, în fața Serbiei. Ulterior, a înregistrat două rezultate de egalitate, scor 1-1 cu Danemarca și scor 0-0 cu Slovenia.

Emoțiile au fost și mai mari în fazele eliminatorii ale competiției, unde englezii au tremurat serios. În optimi, Anglia a întâlnit Slovacia, pe care a egalat-o abia în minutul 90+5. Harry Kane a reușit să marcheze golul victoriei în prelungiri, în minutul 91.

Elveția, pe care Anglia a întâlnit-o în sferturi, a fost o altă nucă tare pentru trupa pregătită de Gareth Southgate. Vedetele britanicilor au egalat la unu în minutul 80 al partidei și au reușit să se califice în semifinale în urma loviturilor de departajare.

În penultima fază a competiției, „Portocala Mecanică” le-a pus mari probleme insularilor. Olanda a deschis scorul, prin reușita lui Xavi Simon, dar Harry Kane a restabilit egalitatea pe tabela de marcaj după o lovitură de la 11 metri. Gareth Southgate a făcut o schimbare câștigătoare în minutul 81, când l-a introdus pe Watkins în teren. Acesta a reușit să marcheze golul victoriei în minutul 90+1 și să o ducă pe Anglia în finala Campionatului European.