Selecționerul Slovaciei, la un pas de bătaie cu vedeta Angliei, după finalul tensionat din optimile EURO 2024! Scandal pe teren între antrenor și fotbalist

SURSĂ Profimediaimages

Selecționerul Slovaciei a fost la un singur pas de bătaie cu vedeta Angliei, după finalul tensionat din optimile EURO 2024. A fost un adevărat scandal pe teren între antrenor și fotbalist.

Anglia a reușit să se califice în sferturile turneului final din Germania după ce s-a impus în fața Slovaciei, scor 2-1, după prelungiri.

Selecționerul Slovaciei, la un pas de bătaie cu vedeta Angliei

Meciul dintre Anglia și Slovacia a fost unul extrem de tensionat, iar acest lucru s-a văzut și după fluierul final, când selecționerul Slovaciei a intrat pe teren pentru a vorbi cu arbitrul Umut Meler. În acel moment, în timp ce se apropia de centralul meciului, Declan Rice i-a făcut semn lui Calzona să plece și să nu deranjeze. Antrenorul slovacilor nu s-a abținut și l-a împins pe fotbalistul Angliei.

Pentru a opri un eventual conflict, mai mulți fotbaliști și membri din staff-urile celor două echipe au intervenit iar, în cele din urmă, spiritele au fost calmate.

Francesco Calzona a vorbit despre cele întâmplate la finalul partidei dintre Anglia și Slovacia și a declarat că Declan Rice și-a cerut scuze după cele întâmplate.

„Eu trebuia să discut cu arbitrii la finalul partidei și el nu pleca, a continuat. Apoi și-a cerut scuze și totul a fost bine, în cele din urmă”, a declarat selecționerul Slovaciei.

Anglia, calificare cu emoții în sferturi

Anglia și Slovacia s-au întâlnit în optimile de finală ale EURO 2024, într-un meci extrem de tensionat, încheiat cu scorul de 2-1 în favoarea britanicilor, care au reușit să se impune în prelungiri.

Slovacia a început meciul extrem de bine și în minutul 25 a reușit să deschidă scorul, prin reușita lui Ivan Schranz. Adversara României din Grupa E a rezistat foarte bine în fața Angliei, formație care își dorește să ridice trofeul la finalul turneului, dar speranțele i-au fost năruite în minutul 90+5, când Bellingham a ieșit la rampă și a reușit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj. Mijlocașul celor de la Real Madrid a reușit o execuție superbă și a trimis mingea în poartă din foarfecă. Astfel, partida decisivă pentru calificarea în sferturile de finală s-a dus în prelungiri.

În primul minut al primei reprize de prelungiri, Harry Kane a reușit să își ducă echipa în avantaj, cu o lovitură de cap, stabilind și scorul final al partidei. Astfel, Anglia s-a calificat în sferturile de finală, unde o va întâlni pe Elveția, formație care a trecut de Italia în optimi, cu scorul de 2-0.

Mai multe imagini cu scandalul dintre Declan Rice și selecționerul Slovaciei pot fi urmărite aici.

Publicat: 01 07. 2024, 00:44