Semifinale fabuloase: Franța – Spania și Anglia – Olanda la EURO 2024! Programul meciurilor care vor decide finalistele din Germania

SURSĂ FOTO: PROFIMEDIA

Anglia, naționala lui Gareth Southgate, a învins Elveția, scor 1-1 (5-3, d.l.d), în sferturile EURO 2024.

S-a aflat cum va arăta programul meciurilor din semifinalele Campionatului European. Se anunță spectacol în ultimele două partide premergătoare finalei de la Berlin.

Programul semifinalelor de la EURO 2024

9 iulie, ora 22:00, va avea loc prima semifinală de la EURO 2024. Spania se va duela cu Franța, iar meciul va avea loc pe Allianz Arena, unde România a pierdut cu Olanda, scor 0-3, în optimile competiției.

După ce i-a învins pe „tricolori”, naționala lui Ronald Koeman a răpus Turcia la Berlin, scor 2-1, reușind să se califice în semifinale. Astfel, o zi mai târziu după Spania – Franța, tot la ora 22:00, Olanda va întâlni Anglia pe stadionul Signal Iduna Park din Dortmund.

Ce a scris presa engleză după ce Anglia a eliminat Elveția în sferturile Campionatului European

Presa engleză a avut numai cuvinte de laudă pentru Jordan Pickford după ce portarul lui Everton a reușit să pareze șutul lui Manuel Akanji de la loviturile de departajare.

„Jordan Pickford a fost eroul Angliei de la loviturile de departajare, deoarece echipa lui Gareth Southgate a câștigat un meci tensionat pentru a ajunge în semifinalele Campionatului European.

Portarul lui Everton a parat șutul fundașului de la Manchester City, Manuel Akanji, primul executant al Elveției. Și toți cei cinci jucători ai Angliei – Cole Palmer, Jude Bellingham, Bukayo Saka, Ivan Toney și Trent Alexander-Arnold – au lovit ținta.

Pentru Saka a existat un moment «Stuart Pearce», când a exorcizat fantoma ratării în ultima finală a EURO, când Anglia a fost învinsă de Italia.

Saka a egalat după golul lui Breel Embolo pentru a forța prelungirile și apoi și-a jucat rolul în cea de-a treia victorie a Angliei la loviturile de departajare.

Fără să fi jucat deosebit de bine din prima jumătate a meciului de deschidere împotriva Serbiei, Anglia a ajuns la a treia semifinală în patru turnee, miercuri la Dortmund.

Anglia a fost mai bună decât în ​​victoria lor haotică din optimile de finală împotriva Slovaciei, dar a fost încă mult prea pasivă în a doua repriză”, scrie The Sun.

Publicat: 07 07. 2024, 00:22
Actualizat: 07 07. 2024, 00:23