Șoc pentru ucraineni în meciul cu Belgia. Decizia selecționerului pe care nu a înțeles-o nimeni la Kiev

Decizia selecționerului ucrainean Serhiy Rebrov la meciul cu Belgia, fin Grupa E de la EURO, nu a înțeles fost înțeleasă de nimeni la Kiev.

Selecționerul Ucrainei, Serhiy Rebrov, folosește o formulă de echipă eminamente ofensivă la meciul cu Ucraina, deoarece vrea să câștige meciul cu Belgia din Grupa E de la EURO.

Serhiy Rebrov a luat o decizie la meciul cu Belgia, pe care nu a înțeles-o nimeni

Ucraina și Belgia se întâlnesc în Grupa E de la EURO, partida de la Stuttgart jucându-se în paralel cu meciul România – Slovacia, de la Frankfurt. Scorul la pauză, la Stuttgart, este același de la începutul partidei. În contextul în care România și Slovacia sunt și ele la egalitate, 1-1, Ucraina este eliminată de la EURO.

Rebrov a folosit o formulă de start cu care a surprins pe toată lumea. El i-a trimis în teren pe 12. Trubin – 24. Tymchyk, 13. Zabarnyi, 3. Svatok, 22. Matviyenko, 16. Mykolenko – 19. Shaparenko, 18. Brazhko, 14. Sudakov – 11. Dovbyk, 9. Yaremchuk. Presa ucraineană est6e surprinsă de deciziile luate de fostul mare jucător.

„Serhiy Rebrov a surprins cu formula de start. Apariția lui Svatk ca al treilea fundaș central pentru a-l ține pe Lukaku părea așteptată, dar folosirea a doi atacanți este o decizie ciudată.

Brazhko i-a luat locul lui Stepanenko, Zinchenko a rămas pe banca de rezerve, Mykolenko a revenit la echipă, iar accidentările i-au împiedicat pe Tsygankov și Mudryk să înceapă din primele minute”, a notat Football24.

Ucrainenii scriu că românilor le-ar conveni un „tratat de pace” cu Slovacia

Aceeași publicație amintește faptul că toate echipele din Grupa E aveau câte trei puncte la ora meciului, iar dacă ambele confruntări se termină la egalitate Ucraina va termina grupa pe locul 4.

„Legendele României declară că un «tratat de pace» cu slovacii li se va potrivi de minune ambelor echipe și nu este cazul să riște”, notează jurnaliștii ucraineni.

La Frankfurt, Slovacia a deschis scorul în minutul 24, când Ondrej Duda a fost scăpat din marcaj și a înscris cu capul după o centrare de pe dreapta.

Egalitatea a fost restabilită în 37. Ianis Hagi a fost faultat în doi timpi, prima dată la marginea careului, iar a doua oară în interiorul suprafeței de pedeapsă. După consultarea sistemului VAR, centralul a dat penalty pentru România, transformat de Răzvan Marin.

Ucrainenii vor ca naționala lor să câștige cu Belgia, iar România să piardă cu Slovacia

Jurnaliștii ucraineni punctează faptul că modalitatea cea mai bună ca naționala țării lor să se califice în optimi este să câștige, iar România să piardă. În acest caz, echipa lui Rebrov ar termina pe primul loc, iar „tricolorii” ar fi eliminați.

„Și asta înseamnă că în fața echipei lui Rebrov poate fi Slovenia în optimile de finală și câștigătoarea meciului Austria – Turcia/Cehia/Georgia într-un potențial meci din sferturile de finală.

Pentru aceasta, este necesar ca doar două echipe naționale să avanseze din Grupa F. În rest, câștigătoarea grupei noastre așteaptă Olanda, iar pe hârtie traseul scoate în semifinale favorite neconvingătoare ca Anglia și Italia. Dacă Ucraina ocupă locul doi, va juca împotriva Franței. Locul trei va aduce un meci cu Anglia sau Spania”, încheie Football24.

Publicat: 26 06. 2024, 20:13