Suporterii români au umplut Fan Zone-ul de la Ateneu și sunt gata să facă show la meciul cu Olanda de la EURO 2024

România, naționala lui Edi Iordănescu, se duelează cu Olanda în optimile Campionatului European.

Suporterii noștri au luat cu asalt Fan Zone-ul de la Ateneu și speră să sărbătorească împreună o eventuală calificare în sferturile de finală.

„Marea galbenă” de la Ateneu! Suporterii români au năvălit la fan zone pentru a vedea meciul cu Olanda

În faza grupelor, România a zdrobit Ucraina, scor 3-0, la Munchen, a făcut egal cu Slovacia, scor 1-1, la Frankfurt, însă a pierdut cu naționala Belgiei, scor 0-2, la Koln.

În optimile EURO, „tricolorii” se duelează cu Olanda și speră să la o minune în meciul de pe Allianz Arena. Suporterii români care nu au avut cum să ajungă în Germania pentru a vedea pe viu partida de la Munchen au găsit o alternativă fabuloasă.

Pentru a avea parte de o atmosferă mai dinamică în comparație cu cea din fața televizorului, fanii naționalei noastre au decis să vadă meciul în oraș și au umplut Fan Zone-ul de la Ateneu.

• Fan Zone-ul de pe Calea Victoriei este dotat cu un ecran de 60 de metri pătrați.

Când joci cu istoria în faţă, normal că te pregăteşti să pui tot ce e mai bun în joc. Nu va fi uşor. Realist, spun că Olanda este favorită, are în favoarea ei palmaresul, experianţa, jucători de piaţă cu o valoare deosebită, cota de piaţă de aproape un miliard.

Şi noi avem setul nostru de atuuri, am consolidat un grup solid şi avem o ţară care respiră în acelaşi timp echipa naţională”, spunea Edi Iordănescu, selecționerul României, înaintea meciului cu Olanda de la Munchen.