Titlul genial dat de presa britanică, după Anglia – Olanda 2-1! Reacția jurnaliștilor englezi, absolut fenomenală: ce au scris după calificarea în finala EURO 2024

SURSĂ FOTO: PROFIMEDIA

Anglia a învins Olanda, scor 2-1, reușind să se califice în finala Campionatului European de la Berlin, unde o va întâlni pe Spania.

Presa britanică jubilează după marea victorie de la Dortmund și vine cu un titlu fenomenal.

Presa britanică exultă după victoria Angliei, scor 2-1, din meciul cu Olanda. Englezii au venit cu un titlu senzațional după ce golul lui Ollie Watkins a trimis naționala lui Gareth Southgate în finala EURO. Jurnaliștii de la The Sun au titrat „Wat a finish (n.r. ce finalizare)”.

Britanicii au descris în detaliu faza din care a marcat atacantul lui Aston Villa și au ținut să-l laude pe selecționer pentru mutările de geniu pe care le-a făcut.

„Cu 81 de minute pe ceas, Southgate i-a trimis în teren pe Ollie Watkins și Cole Palmer în locul marcatorului record al Angliei, Harry Kane, și în locul lui Phil Foden.

Și apoi, în minutul 90, Palmer i-a pasat lui Watkins, care s-a rotit și a șutat în colțul de jos. Dintr-o dată, Olanda a fost învinsă, iar Anglia s-a aflat în Never-Never Land – finala de duminică împotriva Spaniei la Berlin.

Southgate a fost criticat și ridiculizat în ultimele săptămâni, dar aici a făcut o schimbare tactică magistrală care i-a adus Angliei o a doua finală consecutivă la EURO.

Aceasta a fost una dintre cele mai rare nopți – Anglia într-o semifinală majoră de peste mări. Celebrul Zid Galben al lui Dortmund a fost transformat în portocaliu, iar suporterii Angliei au fost depășiți numeric într-o asemenea măsură încât s-a simțit ca un meci în deplasare”, au scris cei de la The Sun.

Și apoi s-a întâmplat, cu 90 de minute pe cronometru, Palmer i-a strecurat o pasă în diagonală lui Watkins, care l-a întors pe De Vrij într-o clipită, reușind să marcheze.

Rezervele Angliei au invadat terenul în masă. A fost un moment care ne va rămâne în memorie zeci de ani”, au mai scris britanicii despre golul victoriei.

Publicat: 11 07. 2024, 00:38
Actualizat: 11 07. 2024, 01:01