UEFA tace şi face la EURO 2024: a luat decizia în privința arbitrului Taylor, după Germania – Spania, în cel mai mare secret!

SURSA FOTO: PROFIMEDIA

EURO 2024 a ajuns la faza semifinalelor, partidele Spania – Franța și Olanda – Anglia urmând să se joace marți, respectiv miercuri, de la orele 22:00, iar UEFA a luat o decizie importantă înaintea acestor confruntări.

Controversatul arbitrul britanic Anthony Taylor (45 de ani) a fost trimis acasă în mare secret și în mod cert nu mai are nicio șansă de a oficializa marea finală a Campionatului European din Germania.

Anthony Taylor, arbitrul despre care mulți spun că a „măcelărit” sfertul Germania – Spania de la EURO 2024, trimis acasă de UEFA

Anthony Taylor este unul dintre cei mai controversați arbitri ai momentului, după ce a oficiat de la centru partida Germania – Spania 1-2, din sferturile de finală ale EURO 2024.

„Centralul” britanic a primit nota 1 pentru prestația avută, iar ce a surprins a fost faptul că respectivul calificativ i-a fost acordat chiar de o publicație iberică.

Pe scurt, Anthony Taylor a încins spiritele cu o decizie luată în minutul 106 al confruntării menționate anterior. Atunci, la un șut al lui Jamal Musiala, Marc Cucurella a atins mingea în mod evident cu mâna, în interiorul careului, însă Taylor a lăsat jocul să continue, spre stupefacția nemților. Decizia lui a fost luată la scorul de 1-1, iar ulterior, în minutul 119, Spania a înscris și a dat marea lovitură. Ibericii s-au impus cu 2-1 și s-au calificat în semifinalele EURO 2024, unde urmează să o înfrunte pe Franța.

Peste 350.000 de persoane au cerut, și chiar semnat în acest sens, rejucarea meciului Germania – Spania de la EURO 2024, însă în mod evident, o astfel de decizie nu mai poate fi luată.

În același timp, trebuie amintit că și Julian Nagelsmann l-a pus la zid pe Anthony Taylor, susținând că acesta „a fluierat mai mult pentru” Spania. Totodată, selecționerul Germaniei a cerut și el intervenția UEFA, însă nu pentru a solicita rejucarea partidei.

În umbra acestui eveniment deloc plăcut pentru Anthony Taylor, UEFA a luat, în mare secret, decizia de a-l trimite acasă pe experimentatul „central” britanic. El nu a fost delegat pentru nicio partidă din semifinale și a ratat astfel orice șansă de a mai prezent și la marea finală de pe 14 iulie.

Britanicii spun că UEFA nu a fost influențată de prestația lui Taylor din sfertul Germania – Spania

Interesant este faptul că britanicii nu consideră decizia UEFA drept o pedeapsă pentru Anthony Taylor. Potrivit informațiilor deținute de jurnaliștii de la Daily Mail, arbitrul în vârstă de 45 de ani a fost trimis acasă pentru că Anglia a rămas în competiție, astfel că nu i-ar fi putut arbitra pe conaționalii săi:

Mail Sport înțelege că plecarea lui Anthony Taylor din Germania se datorează probabilității reduse ca el să fi fost ales pentru marele spectacol de la Berlin (n.r. – pentru actul final). Asta mulțumită în mare măsură faptului că Anglia a ajuns în semifinale”, notează Daily Mail.

Publicat: 09 07. 2024, 13:35
Actualizat: 09 07. 2024, 13:59