Internaționalul român Răzvan Marin, golgeterul României la EURO 2024, se află în vacanță, dar clubul a făcut anunțul cu privire la viitorul jucătorului.

Contractul lui Răzvan Marin cu echipa italiană Cagliari expiră în iunie 2025, iar directorul sportiv al grupării a spus cum stau lucrurile cu internaționalul român.

În ultimele două sezoane, Răzvan Marin a jucat, sub formă de împrumut, la Empoli. Și-a luat o scurtă vacanță după ce a participat cu naționala României la EURO 2024, iar spre sfârșitul lunii va reveni la Cagliari, echipă de care aparține până în iunie 2025, dar nu duce lipsă de oferte.

Echipa italiană i-a prezentat pe antrenorul Davide Nicola și directorul sportiv Nereo Bonato, iar acesta din urmă s-a referit la situația internaționalului român.

„În ultima perioadă, am lucrat și vom oficializa curând unele mutări. Continuăm pe un drum pe care l-am început încă de la copii și juniori. Nucleul va rămâne, dar vor fi și anumite corecții. Negociem cu Nicolas Viola.

Răzvan Marin va reveni în lot, dar vor fi făcute anumite evaluări alături de Mister. Nimeni nu este de neatins, avem ideile noastre”, a spus în cadrul unei conferințe de presă Nereo Bonato, directorul sportiv al lui Cagliari, potrivit site-ului oficial.

Răzvan Marin a înscris de trei ori în precedenta ediție de campionat din Serie A

În precedenta ediție de campionat, Răzvan Marin a jucat 30 dintre cele 38 de meciuri ale lui Empoli în Serie A, marcând trei goluri. Gruparea s-a salvat de la retrogradare, la fel ca și Cagliari. Ambele au adunat câte 26 de puncte, cu unul mai mult decât Frosinone, prima formație retrogradată.

Cele două echipe au fost adversare directe în etapele cu numerele 18 și 27. În primul meci, jucat acasă la Cagliari și încheiat 0-0, Răzvan Marin a rămas pe banca de rezerve a oaspeților. În returul câștigat de vizitatori cu 1-0, datorită golului lui Jakub Jankto din minutul 69, românul a fost integralist.

Două goluri a marcat Răzvan Marin la EURO 2024

La EURO 2024, Răzvan Marin a fost golgeterul naționalei României, cu două reușite. În primul meci, câștigat cu 3-0 în fața Ucrainei, mijlocașul a înscris în minutul 53, cu un șut din afara careului.

A doua reușită a venit în partida cu Slovacia, ultima din Grupa F, când România a remizat, 1-1, obținând punctul datorită căruia a terminat pe primul loc. După ce Duda a deschis scorul în minutul 24, Răzvan Marin a egalat în minutul 37, din penalty-ul scos de Ianis Hagi. Jucătorul lui Cagliari a primit și un cartonaș galben, în minutul 79 al meciului cu Ucraina.

Publicat: 08 07. 2024, 21:05