Verdictul lui Spalletti, după ce Italia a scăpat cu Croația de eliminarea de la EURO printr-un miracol! Mesaj categoric al selecționerului

Italia a scăpat printr-un miracol cu Croația de eliminarea de la EURO, iar la finalul partidei selecționerul Luciano Spalletti a transmis un mesaj categoric.

Spalletti a recunoscut că se aștepta la mai mult de la jucătorii lui în meciul în care Italia a egalat Croația în minutul 90+7 și s-a calificat în optimile EURO.

Spalletti a avut un mesaj categoric, după ce Italia a scăpat printr-un miracol de eliminarea de la EURO

Mattia Zaccagni este eroul Italiei. Introdus în minutul 81 al meciului cu Croația în locul lui Matteo Darmian, el a marcat golul care a calificat direct naționala țării lui optimile de finală de la EURO. După meci, selecționerul luciano Spalletti a transmis un mesaj categoric.

„Încă se întâmplă lucruri ilogice, trebuie să ne ocupăm de asta. Am trecut meritat de grupă, acum ne gândim la următoarele meciuri. Spre final nimeni nu mai credea, dar echipa noastră a avut mintea clară.

Trebuie să-i felicit pe jucători pentru felul în care au dominat o echipă, care a jucat ofensiv până la final. În ceea ce privește calitatea jocului, am reușit puțin pentru că nu am produs prea mult. Mă așteptam la mai mult de la jucătorii mei, pentru că Croația este o echipă grozavă, care poate pune în dificultate orice formație”, a spus el, potrivit Corriere dello Sport.

Nici presa peninsulară nu a fost darnică în cuvinte, chiar dacă Italia rămâne în cursa pentru cucerirea trofeului, pe care l-a câștigat acum trei ani după ce a dispus la loviturile de departajare de Anglia, cu 3-2 (1-1 după prelungiri).

„O Italie foarte modestă îi mulțumește lui Mattia Zaccagni, care egalează în Croația în minutul 98 și îi califică pe azzurri în optimile de finală, unde vom înfrunta Elveția sâmbătă de la ora 19:00.

Croații, în schimb, au un picior și jumătate în avionul care îi va duce acasă. În prima repriză, destul de echilibrată, a sosit cea mai importantă ocazie a Italiei, dar Livakovic a fost excepțional la lovitura de cap a lui Bastoni de la doi metri.

În repriza secundă, supremație clară croată: mai întâi Donnarumma apără un penalty executat de Modric (acordat după consultarea sistemului VAR, la un henț clar al lui Frattesi), dar un minut mai târziu portarul nu mai poate face nimic la șutul aceluiași Modric.

Reacția pe final de meci este confuză, dar la ultima acțiune Zaccagni primește o pasă de la Calafiori și găsește colțul lung, fără nicio șansă lui Livakovic, și ne trimite în optimi”, a scris La Gazzetta dello Sport.

Publicat: 25 06. 2024, 00:52
Actualizat: 25 06. 2024, 01:02