Voeller a explodat împotriva celor de la VAR și lansează acuzații incredibile, după Spania – Germania 2-1! „Am informații diferite despre motivul pentru care nu s-a analizat faza”

Voeller a explodat împotriva celor de la VAR și lansează acuzații incredibile, după Spania - Germania 2-1! „Am informații diferite despre motivul pentru care nu s-a analizat faza”

Fostul atacant Rudi Voeller a lansat acuzații dure după Spania – Germania 2-1, spunând că are informații diferite despre motivul pentru care nu s-a analizat faza din minutul 106.

Rudi Voeller a explodat împotriva celor de la VAR după faza controversată din minutul 106 al meciului Spania – Germania 2-1, din sferturile de finală ale EURO 2024.

Acuzații incredibile după Spania – Germania 2-1 la adresa VAR ale fostului mare atacant Rudi Voeller

Spania s-a calificat în semifinale la EURO 2024, după ce a învins Germania cu 2-1, după prelungiri, în meciul care a avut loc vineri, 5 iulie, la Stuttgart. Golurile au fost marcate de Olmo (51) și Merino (119), respectiv, Wirtz (89).

În minutul 106, germanul Musiala a șutat din afara careului, mingea l-a lovit în mână pe Cucurella, dar arbitrul Taylor a permis ca jocul să continue și nici cei din camera VAR nu au intervenit.

„Unii jucători l-au întrebat pe arbitru. Nu știu dacă a fost în ofsaid (n.r. – la Wirtz, care-l masca pe portar). Am informații diferite despre motivul pentru care VAR nu l-a revizuit. Nu este foarte clar.

Aș dori ca arbitrii să revizuiască unele situații cu mai multă atenție pentru a fi mai puțin vulnerabili după astfel de momente. În orice caz, meciul nu se va rejuca, așa că vom merge înainte”, a declarat directorul sportiv al naționalei Germaniei, potrivit AS.

Voeller a câștigat Liga Campionilor cu Olympique Marseille în sezonul 1992/1993

Rudi Voeller a fost unul dintre cei mai mari atacanți din istoria Germaniei, cu peste 500 de meciuri jucate la echipe ca Werder Bremen, AS Roma, Olympique Marseille sau Bayer Leverkusen. La națională a evoluat de 90 de ori, înscriind 47 de goluri.

Are în palmares Cupa Italiei. plus Liga Campionilor cu Olympique Marseille în sezonul 1992/1993. Cu naționala Germaniei a câștigat titlul mondial în 1990, la competiția organizată de Italia (1-0 cu Argentina). De asemenea, a mai luptat pentru trofeu cu patru ani înainte (2-3 cu Argentina) și a jucat finala EURO 1992 (0-2 cu Danemarca).

Voeller spune că euforia creată în Germania de națională este unică

Voeller a făcut și o analiză a evoluției Germaniei la EURO 2024. Naționala țării gazdă a câștigat Grupa A după ce a învins Scoția cu 5-1 și Ungaria cu 2-0, remizând în ultimul meci cu Elveția, 1-1. În optimi a trecut cu 2-0 de Danemarca.

„Echipa a reușit să creeze această euforie în Germania, ceva de neconceput acum câteva săptămâni și luni. Chiar și pentru mine, care am experimentat multe lucruri de-a lungul carierei mele, a fost ceva special. A fost unic.

A fost scopul și visul nostru acum câteva luni. Ieri am semnat o performanță extraordinară. Am egalat spre final, lucru care ar fi fost imposibil cu luni în urmă. Vrem să continuăm exact pe această linie”, a mai transmis el.

Publicat: 06 07. 2024, 19:12
Actualizat: 06 07. 2024, 19:21