Blestemată fără Ianis Hagi. Ce a pățit Rangers în meciul cu Lyon din Europa League

SURSA FOTO: PROFIMEDIA
Vezi galeria foto - 6 poze

În continuare fără Ianis Hagi (25 de ani) în lot, Rangers a primit o corecție dură în etapa 2 din faza principală a Europa League, după ce a fost învinsă drastic de Olympique Lyon, scor 1-4.

În plus, eșecul usturător s-a consemnat chiar pe Ibrox, în fața suporterilor scoțieni, care au privit deznădăjduiți cum fotbaliștii lui Philippe Clement (50) au fost surclasați la toate capitolele.

Rangers nu a mișcat în fața lui Lyon pe Ibrox

Joi seară, 3 octombrie 2024, Rangers și Olympique Lyon s-au întâlnit în etapa 2 din faza principală a Europa League și au fost protagonistele unui meci spectaculos.

Ambele veneau după câte o victorie înregistrată în runda inaugurală, Rangers 2-0 pe terenul lui Malmo și Lyon 2-0 acasă cu Olympiakos, așa că așteptările erau mari. Însă, pe Ibrox lucrurile nu au fost tocmai echilibrate.

Francezii au deschis scorul în minutul 10, prin Fofana, după care, doar 4 minute mai târziu, Rangers a restabilit egalitatea, mulțumită lui Lawrence. Ulterior, lucrurile au luat o turnură neașteptată pentru gazde. Lyon a trecut din nou la conducere în minutul 19, după ce același Fofana a pasat decisiv la un gol înscris de Lacazette. Fostul atacant de la Arsenal a mai punctat o dată și în minutul 45+1, când a dus scorul la 3-1 pentru Lyon, atât cât a indicat tabela și în momentul pauzei.

În repriza secundă, francezii au continuat să domine, iar Malick Fofana și-a trecut și el o dublă în cont. Acesta a punctat în minutul 55, din pasa lui Rayan Cherki, și a tranșat soarta confruntării, care s-a încheiat cu scorul de 4-1 pentru oaspeți.

Așadar, în lipsa lui Ianis Hagi, care a fost reprimit la antrenamentele primei echipe, dar care în continuare nu face parte din lot, Rangers nu a confirmat succesul din prima etapă a fazei principale din Europa League și a fost învinsă fără drept de apel de Lyon.

În urma rezultatului înregistrat pe Ibrox, Olympique Lyon a urcat pe locul secund în clasamentul din Europa League, cu 6 puncte și un golaveraj de 6:1. Doar Lazio are un golaveraj mai bun, 7:1, după ce joi seară a spulberat-o pe Nice cu 4-1.

De partea cealaltă, Rangers se află pe locul 17 în clasament, cu 3 puncte și un golaveraj de 3:4.

Reacția lui Philippe Clement după Rangers – Lyon 1-4

Profund dezamăgit de prestația elevilor săi, belgianul Philippe Clement nu a ezitat să îi critice dur pe colegii lui Ianis Hagi de la Rangers. După fluierul final al confruntării, tehnicianul a declarat:

Scorul nu ne recompensează, clar. Avem șanse de 200 la sută, primele șanse ale jocului, dar trebuie să le omorâm. 1-0, 2-0 și totul se transformă într-un meci complet diferit. Așa că ajungem să fim conduși, pierzând mingea în zone în care nu ai voie să pierzi mingea. Apărarea noastră nu este suficient de clară. Revenim la 1-1, apoi cedăm pentru că pierdem mingi în propria jumătate, așa că este foarte dezamăgitor. Desigur, Lyon este o echipă cu foarte mulți jucători buni, cu calități tehnice. În a doua repriză, am încercat să punem presiune pentru a reveni. Am fost egalii lor la ocazii, dar scorul este clar. Aceasta este diferența de calitate și de eficacitate. Cunoaștem și realitatea din lot și calitatea jucătorilor și a transferurilor. Am făcut totul pentru a câștiga acest joc, dar împotriva adversarilor de o asemenea calitate trebuie să valorifici momentele favorabile. Dacă nu o faci, atunci nu meriți nimic din joc”, a spus antrenorul lui Rangers.

Publicat: 04 10. 2024, 09:12