Ce au scris ungurii despre victoria FCSB cu RFS. Verdictul presei de la Budapesta

Fotbaliștii steliști Mihai Daniel Lixandru, Ștefan Târnovanu, Adrian Gheorghe Șut, Marius Ștefănescu, Valentin Crețu, Risto Radunovic, Grigoraș Alexandru Pantea, Darius Dumitru Olaru si Octavian George Popescu salută galeria după meciul dintre FCSB si RFS, din cadrul UEFA Europa League, desfasurat pe Arena Nationala din Bucuresti, joi 26 septembrie 2024. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Presa din Ungaria a reacționat după ce FCSB a spulberat-o pe RFS, scor 4-1, în UEFA Europa League.

Jurnaliștii maghiari au tras o concluzie clară despre prestația campioanei României.

Cum a reacționat presa maghiară după FCSB – RFS 4-1

FCSB și-a început cum nu se putea mai bine parcursul în Europa League. Gruparea roș-albastră a zdrobit-o pe RFS, scor 4-1, în prima rundă din faza principală a competiției.

Golurile campioanei României au fost marcate de Daniel Bîrligea, Marius Ștefănescu și de căpitanul Darius Olaru (x2). Presa din Ungaria a lăudat prestația formației bucureștene și a descris în detaliu fazele din care a reușit să înscrie.

„Echipa din România a preluat conducerea la începutul meciului în împrejurări dificile, David Miculescu a marcat mingea în suprafața de pedeapsă a oaspeților cu o alunecare aparent neregulată, după care Daniel Birligea s-a trezit într-o poziție de gol, de care a profitat.

După un sfert de oră, însă, letonii au egalat, Ziga Lipuscek a tras de la 12 metri în stânga jos după un corner. FCSB a recăpătat însă conducerea, Marius Ştefănescu vânzându-şi şutul în minutul 32. Egalarea a venit destul de repede, dar nu au fost ocazii pentru oaspeți.

După pauză, gazdele au reușit să-și mărească avantajul, Darius Olaru a bombardat de două ori transversala, iar cu un deficit de trei goluri, RFS nu a mai avut cale de întoarcere. 4–1”, au scris ungurii de la nemzetisport.

Ce a avut de spus Charalambous după meci

Elias Charalambous, antrenorul FCSB, s-a declarat mulțumit de prestația echipei sale și a ținut să își laude jucătorii.

„Sunt foarte fericit pentru jucători. A fost un prim meci european și am început așa cum trebuia. Felicitări încă o dată jucătorilor mei.

Am vrut să facem un meci foarte bun, am fost toate cele 90 de minute concentrați și am respectat planul. Sunt foarte fericit pentru Bîrligea, îi știm calitatea și sunt sigur că ne va ajuta foarte mult.

Am încercat să ajutăm toți jucătorii, mai ales pe cei noi. Ei sunt cei care intră pe teren și trebuie să aibă o mentalitate puternică. Astăzi, mentalitatea a fost foarte bună.

Am câștigat meciul și am câștigat o echipă. Chiricheș, Edjouma, Ștefănescu au jucat puțin în ultimul timp și mă bucur că au făcut un meci bun. Chiricheș și-a arătat atitudinea de lider, dar cel mai important e modul în care am jucat și că am controlat meciul.

Sper ca această victorie să ne dea un impuls pentru următoarele meciuri. Darius este foarte important pentru echipă, Tănase a intrat foarte bine, toți băieții au jucat bine.

Capul plecat, nu sunt multe lucruri de spus și trebuie să ne concentrăm la meciul de duminică. Avem nevoie de încredere pentru restul sezonului pentru că avem calitate.

Vrem să ne bucurăm de această fază din Europa League și să obținem cât mai multe puncte. Cu meciuri din 3 în 3 zile, sigur avem nevoie de toți jucătorii. Astăzi cred că i-am câștigat”, a spus cipriotul.

Publicat: 27 09. 2024, 10:15
Actualizat: 27 09. 2024, 10:20