Ce performanță pentru vedetele FCSB! Doi fotbaliști ai lui Gigi Becali au prins echipa etapei în Europa League: unul e Darius Olaru, iar celălalt e o mare surpriză pentru mulți

Evoluția bună a roș-albaștrilor nu a fost trecută cu vederea de UEFA. Doi fotbaliști ai lui Gigi Becali au prins echipa etapei: Darius Olaru și un jucător surpriză fac parte din cel mai bun prim „11”.

FCSB a început în forță noul format din Europa League cu o victorie pe teren propriu în fața letonilor de la RFS, 4-1. Elevii lui Elias Charalambous au făcut un joc foarte bun în fața propriilor fani și doi fotbaliști au prins loc în echipa etapei. Este vorba de căpitanul Darius Olaru și Marius Ștefănescu.

FCSB are doi jucători în echipa etapei din Europa League: jucătorul criticat de Becali, apreciat la nivel internațional

Prima etapă din Europa League s-a încheiat cu victoria de senzație a roș-albaștrilor, 4-1, la capătul căreia doi jucători au ieșit în evidență și Whoscored i-a înclus în cel mai bun prim „11”. Doar Fenerbahce, Lazio și Eintracht Frankfurt mai au câte doi jucători în primul „11” din Europa League.

Echipa ideală făcută de WhoScored este formată din:

Vicario (Tottenham) – Kristensen (Eintracht Frankfurt), Caleta-Car (Olympique Lyon), Soyuncu (Fenerbahce), Oosterworlde (Fenerbahce) – Ștefănescu (FCSB), Olaru (FCSB), Dele-Bashiru (Lazio), Hauge (Bodo/Glimt) – Dia (Lazio), Ekitike (Eintracht Frankfurt)

Darius Olaru a fost cel mai bun jucător de pe teren în meciul cu RFS. A pasat decisiv la golul lui Daniel Bîrligea, din minutul 8 și a marcat două goluri în repriza secundă, securizând avantajul roș-albaștrilor. El a fost notat cu 8,96 pentru evoluția din prima etapă, în timp ce Marius Ștefănescu a fost notat cu 8,54 pentru modul în care a jucat timp de 67 de minute.

• Darius Olaru a marcat 7 goluri în 9 meciuri disputate în cupele europene.
  • A fost desemnat omul meciului cu RFS și a primit nota 9.1, potrivit Sofascore.
  • Este cel mai valoros jucător de la FCSB, 7 milioane de euro cota de piață.

Marius Ștefănescu a fost criticat de Gigi Becali în ultima vreme și părea că nu va mai prinde primul „11” prea curând, dar a fost surpriza etapei după ce a început partida ca titular și a marcat golul doi al gazdelor, în minutul 32, din pasa lui Vlad Chiricheș, celălalt jucător introdus în echipa de start după ce a avut evoluții modeste în startul sezonului.

• Marius Ștefănescu a marcat 2 goluri în 8 partide disputate în cupele europene.
  • A fost notat cu 8.5, potrivit Sofascore.
  • FCSB a plătit 1,3 milioane de euro pentru mutarea de la Sepsi OSK în această vară.

FCSB a urcat pe locul 2 în clasamentul Europa League

Campioana Superligii este codașă în campionatul intern, dar se bate la primele locuri în Europa League. Doar Ajax are un golaveraj mai bun, reușind să marcheze tot patru goluri contra celor de la Beșiktaș, 4-0. Orice gol contează fiindcă această competiție este ca un campionat și departajarea în caz de egalitate se va face în funcție de golaveraj.

Gigi Becali a anunțat că echipa sa poate încasa peste 20 de milioane de euro din market pool dacă FCSB termină pe locul 2, ceea ce va fi extrem de dificil dat fiind faptul că se va lupta pentru primele locuri cu Manchester United, Ajax sau Tottenham.

Publicat: 28 09. 2024, 16:50