Cum a numit-o UEFA pe FCSB, după victoria cu RFS

Vezi galeria foto - 5 poze

Campioana României, FCSB, a obținut o victorie categorică în primul ei meci din Europa League, 4-1 pe Arena Națională cu RFS, iar UEFA a reacționat imediat.

FCSB a început în stil de mare echipă noul sezon din Europa League, învingând categoric formația letonă cu 4-1, pe teren propriu.

Ce a scris UEFA despre FCSB după ce a învins RFS în Europa League

Partida a avut loc joi, 26 septembrie, pe Arena Națională, iar golurile formației lui Gigi Becali au fost marcate de Bîrligea, Ștefănescu și Olaru, ultimul înscriind de două ori.

Uniunea Europeană de Fotbal a avut o reacție clară pe platforma X, pe pagina dedicată competiției, scriind „Relentless from FCSB”, ceea ce se traduce prin „FCSB, necruțătoare”.

FCSB a început în forţă meciul de pe Arena Națională și a avut o primă ocazie chiar în minutul doi, dar portarul Ondoa a scos de sub transversală mingea șutată puternic de David Miculescu, pentru ca la faza următoare Edjouma să reia cu cap pe lângă poartă de la șase metri.

Bîrligea a deschis scorul pe Arena Națională, marcând primul lui gol pentru FCSB

Echipa lui Gigi Becali a deschis scorul în minutul opt, pe fondul unei gafe a lui Ondoa. Acesta a vrut să paseze unui coleg, dar a fost blocat de Bîrligea. Mingea a ajuns la Olaru, care i-a pasat atacantului adus recent de la CFR Cluj, iar acesta a marcat în poarta goală.

Echipa letonă a restabilit egalitatea la jumătatea primei reprize, când fundașul Lipuscek a șutat puternic pe jos, lângă bară, după o lovitură de colț. Însă campioana României a intrat în avantaj la pauză, deoarece Ștefănescu a înscris și el, după o pasă primită de la Vlad Chiricheș, criticat mult în ultima vreme de patronul Gigi Becali.

Următorul meci pentru FCSB în Europa League este în deplasare, cu PAOK Salonic

În partea a doua a confruntării s-au mai marcat două goluri, ambele fiind semnate de Darius Olaru, de fiecare dată cu șuturi sub tramsversală. La reușita din minutul 58 a fost servit de Tănase, iar șase minute mai târziu pasa decisivă i-a dat-o Băluță.

Conform sistemului de desfășurare al competiției, fiecare dintre cele 36 de echipe joacă opt meciuri, patru pe teren propriu și tot atâtea în deplasare. La finalul ultimei runde, se va alcătui un clasament general, iar primele opt merg mai departe. Formațiile dintre locurile 9 și 16 joacă, în dublă manșă, barajul pentru ultimele poziții din optimile de finală.

Campioana României va mai întâlni în acest sezon din Europa League următoarele echipe: PAOK Salonic (3 octombrie, în deplasare), Glasgow Rangers (24 octombrie, în deplasare), FC Midtjylland (7 noiembrie, acasă), Olympiakos Pireu (28 noiembrie, acasă), Hoffenheim (12 decembrie, în deplasare), Qarabag (23 ianuarie, în deplasare) şi Manchester United (30 ianuarie, acasă).

Publicat: 27 09. 2024, 17:18