Gigi Becali a făcut anunțul dramatic despre Lixandru, la câteva minute după PAOK – FCSB 0-1! „E grav”

SURSĂ Sportpictures
Vezi galeria foto - 7 poze

Gigi Becali a făcut anunțul dramatic despre Mihai Lixandru, la doar câteva minute după meciul dintre PAOK Salonic și FCSB, încheiat cu scorul de 0-1.

Latifundiarul din Pipera a spus că accidentarea suferită de mijlocașul campioanei României este una gravă și că îl va ține departe de teren o lungă perioadă de timp.

Anunț de ultim moment despre accidentarea suferită de Mihai Lixandru

FCSB a reușit să se impună pe terenul celor de la PAOK Salonic, în etapa a doua din UEFA Europa League, dar trupa pregătită de Elias Charalambous și Mihai Pintilii a primit mai multe lovituri importante. Una dintre ele este accidentarea lui Mihai Lixandru, care a ieșit de pe teren pe targă, în minutul 45+6, când în locul lui a fost introdus în joc Malcom Edjouma.

Gigi Becali a făcut anunțul dramatic despre starea fotbalistului la doar câteva minute după victoria uriașă obținută de campioana României. Latifundiarul din Pipera a spus că accidentarea suferită de mijlocaș este una gravă și că îl va ține pe teren aproximativ șase luni.

„La Lixandru e grav, are nu știu ce ligament exterior, adică șase luni. Hai să nu vorbim de asta, că nu putem combina durerea cu bucuria. Să ne bucurăm. Asta e situația, când ai meseria asta…”, a declarat Gigi Becali la DigiSport.

FCSB, decimată în meciul cu PAOK

FCSB a fost decimată în meciul cu PAOK, disputat la Salonic. Echipa pregătită de Elias Charalambous și Mihai Pintilii a primit o lovitură importantă în minutul 78, când Daniel Bîrligea a căzut pe gazon după un duel cu un adversar, acuzând o durere musculară puternică la gamba dreaptă. Vedeta pentru care Gigi Becali a plătit aproximativ două milioane de euro nu a mai putut continua meciul, iar staff-ul celor de la FCSB a fost nevoit să facă o nouă schimbare.

Astfel, Baba Alhassan a fost introdus în teren în locul atacantului care a fost transferat în vară de la CFR Cluj.

Pe lângă cele două accidentări, FCSB a mai primit o lovitură. Darius Olaru, căpitanul echipei și cel care a pasat decisiv la golul înscris de Daniel Bîrligea în prima repriză, a văzut al doilea galben în minutul 55 al partidei și a fost eliminat. Mijlocașul a fost sancționat de arbitru pentru un henț pe care l-a comis, într-o fază controversată. Aflat într-un duel fizic cu un adversar, Darius Olaru a căzut, iar în timp ce se prăbușea pe gazon a luat mingea în mână, așteptând ca centralul să fluiere un fault în favoarea celor de la FCSB.

Publicat: 04 10. 2024, 00:29
Actualizat: 04 10. 2024, 00:32