Gigi Becali i-a dat telefon lui Meme Stoica la pauza meciui FCSB – RFS şi i-a ordonat lui Charalambous să facă o schimbare! Patronul a recunoscut totul

SURSA FOTO: SPORT PICTURES

Vineri, 27 septembrie 2024, la o zi după meciul FCSB – RFS 4-1, Gigi Becali a mărturisit că a comandat o schimbare din fața televizorului, iar înlocuirea a fost efectuată prin intermediul lui Meme Stoica.

Aflat pe banca tehnică, la nivelul gazonului, managerul general al roș-albaștrilor a preluat informația de la patron și i-a transmis-o antrenorului Elias Charalambous. Iar înainte de startul părții a doua, planul a fost pus în aplicare.

Gigi Becali a simțit miros de sânge și l-a sunat pe Meme Stoica! Motivul pentru care a comandat schimbarea David Miculescu – Florin Tănase

În primul meci din faza principală a Europa League, FCSB a întâlnit-o pe RFS, grupare din Letonia pe care a reușit să o domine de la un capăt la celălalt al jocului. Roș-albaștrii s-au impus cu un clar 4-1, chiar dacă pe parcursul primei reprize adversarii au părut la un moment dat că le pot pune probleme. Bîrligea a deschis scorul în minutul 8, după care Lipuscek a restabilit egalitatea. Însă, FCSB a intrat în avantaj la vestiare, mulțumită unui gol înscris de Ștefănescu în minutul 32.

Gigi Becali a văzut că letonii au probleme atunci când sunt presați, astfel că în repriza secundă a vrut să îi supună unor atacuri și mai furibunde. În acest context, David Miculescu a fost înlocuit la pauză și pe teren a intrat Florin Tănase. Mutarea s-a dovedit a fi una inspirată, deoarece Tănase a pasat superb la golul 3, înscris de Darius Olaru, și a mai creat alte câteva faze care puteau fi fructificate.

Vineri, la o zi după meci, Gigi Becali a fost întrebat despre prestația pe care a avut-o „șeptarul” său și a mărturisit că el a ordonat ca Florin Tănase să fie introdus pe teren. Miliardarul din Pipera a lăsat de înțeles că a avut o mică dispută la telefon cu Meme Stoica, însă managerul FCSB a fost convins în cele din urmă să se conformeze și să îi transmită lui Elias Charalambous indicațiile:

Tănase e calitate. Eu la pauză i-am spus lui MM Stoica: «Iese David Miculescu şi intră Tănase. Ştii de ce? Pentru că trebuie să marcăm goluri, nu gol. Mihai, e o pâine de mâncat, clasamentul e şi pe goluri. Hai să marcăm. Faceţi aşa!»”, a declarat Gigi Becali, la Fanatik.

Meme Stoica, despre schimbarea lui David Miculescu: „Pe mine m-a mulțumit la maximum!”

David Miculescu este cunoscut ca fiind unul dintre preferații lui Meme Stoica, așa că ordinul dat de Gigi Becali a fost unul sensibil. În plus, tot după partida FCSB – RFS, managerul general al FCSB a ținut să aplaude public prestația atacantului transferat de la UTA Arad.

Miculescu a luat startul pe Arena Națională în flancul stâng al atacului, iar la primul gol, cel marcat de Daniel Bîrligea, a reușit să aibă o contribuție majoră:

Sprijin mare de la Miculescu la golul lui Bîrligea. A fost schimbat la pauză, dar pe mine m-a mulțumit la maximum, pe o poziție care nu e neapărat a lui. În a doua repriză ne-a fost mai ușor pe efortul celor din prima repriză. E golul lui Bîrligea, presing insistent. Faptul că nu renunță e mare lucru, de asta am plătit atâta”, a declarat Mihai Stoica, la Prima Sport.

Publicat: 27 09. 2024, 12:21
Actualizat: 27 09. 2024, 12:24