Gigi Becali, l-ai văzut? Ştefan Târnovanu, portarul făcut praf de patron, a avut o intervenție fabuloasă în minutul 19 şi a salvat-o pe FCSB în meciul cu RFS

Ștefan Târnovanu în meciul de fotbal dintre FCSB și UTA Arad, contând pentru Superliga Superbet, desfășurat pe Stadionul Arcul de Triumf din București, duminică 1 septembrie 2024. © FOTO: Gică FLUȘTER/SPORT PICTURES

Ștefan Târnovanu a fost făcut praf de Gigi Becali pentru intervențiile modeste din ultima vreme, dar a avut o intervenție fabuloasă în minutul 19 și a salvat-o pe FCSB într-un moment dificil.

FCSB a luat startul în Europa League și dispută primul meci împotriva letonilor de la RFS. După un început spectaculos în care Daniel Bîrligea a deschis scorul pentru roș-albaștri, au urmat câteva faze periculoase ale oaspeților, dar Ștefan Târnovanu arată că e în formă maximă pentru acest meci și a evitat egalarea în minutul 19.

Ștefan Târnovanu, eroul roș-albaștrilor în debutul meciului cu RFS

Ștefan Târnovanu a salvat spectaculos în minutul 19. Roș-albaștrii au fost prinși pe pas greșit în urma unui corner și oaspeții au pornit pe contraatac, 3 contra 2, după ce Mihai Popescu a rămas în atac la corner. Savalnieks a rămas singur cu Târnovanu, dar portarul FCSB a intervenit inspirat.

Roș-albaștrii au deschis rapid scorul în debutul din Europa League. Daniel Bîrligea a profitat de o bâlbâială a defensivei adverse și a deschis scorul în minutul 8. În minutul 23, Lipuscek a restabilit egalitatea, dar elevii lui Elias Charalambous s-au avântat în atac și au dominat clar jocul. Marius Ștefănescu a marcat în minutul 32 și și-a readus echipa în avantaj.

Gigi Becali, critici dure la adresa lui Târnovanu după gafa inexplicabilă din partida cu Petrolul Ploiești: „Dacă tu te duci hotărât, mai vine ăla?”

Gigi Becali nu a mai rezistat și l-a atacat dur pe Ștefan Târnovanu după ce FCSB a pierdut din nou puncte importante în Superliga din cauza unei gafe a defensivei pe final de meci. Ștefan Târnovanu a ieșit greșit la ultima centrare din meciul cu Petrolul Ploiești și adversarii au profitat, marcând cu poarta goală înainte de fluierul de final. Scorul final a fost 2-2, iar FCSB a ratat șansa de a se apropia de locurile din play-off.

Dacă ai doi metri și ai timp să și prinzi mingea, dacă dai cu pumnul și o bagă altul în poartă, îți dai seama? Uite de unde centrează, are timp să se ducă să o prindă. Dacă ai doi metri, cum să te faulteze ăla de un metru jumate? Unde e faultul? Probabil că îl lovește în mână, atât. Dacă tu te duci hotărât, mai vine ăla? El apucă să dea în minge, dar nu mai apucă să dea bine, ăla îl împinge. Nu văzusem bine, ăsta e faul clar la portar. Nu are vină Târnovanu. Am văzut mai bine acum, e fault la portar. Am câștigat cu 1-0, ăsta nu e gol. Nu-l pun”, a declarat Gigi Becali, la Digi Sport.

Publicat: 26 09. 2024, 22:44
Actualizat: 26 09. 2024, 23:01