Goool! Tancul a dărâmat zidul: Daniel Bîrligea a marcat primul gol pentru campioana României în FCSB – RFS

Daniel Bîrligea, adus la începutul lunii septembrie de la CFR Cluj, a marcat primul gol pentru campioana României în FCSB – RFS.

Echipa lui Gigi Becali a deschis scorul în meciul cu RFS, din Europa League, golul fiind marcat de Daniel Bîrligea în minutul 8.

„Tancul” Daniel Bîrligea a dărâmat zidul leton și a marcat în FCSB – RFS

FCSB conduce RFS cu 2-1 spre finalul primei reprize a meciului care contează pentru prima etapă din faza principală din Europa League. Partida are loc pe Arena Națională din București, iar gazdele au deschis scorul în minutul 8.

Portarul formației letone, Fabrice Ondoa, a fost deposedat în careu de Bîrligea, mingea a ajuns la Olaru, acesta i-a pasat colegului șlui din linia defensivă, care a marcat în poarta goală.

FCSB avusese o ocazie periculoasă în minutul 2, când Ondoa a intervenit excelent și a scos de sub transversală mingea șutată puternic de David Miculescu.

Ștefănescu a readus FCSB în avantaj, după ce Lipuscek egalase

RFS și-a arătat primele intenții ofensive în minutul 18, când Savalnieks a scăpat singur cu Târnovanu, dar portarul echipei lui Gigi Becali a ieșit excelent și l-a blocat pe jucătorul advers.

Letonii au egalat la jumătatea primei reprize. După un corner, mingea a ajuns la Lipuscek, care a șutat puternic pe jos, la rădăcina barei. Într-o primă fază, arbitrull de centru, germanul Felix Zwayer, a anulat reușita pentru fault în atac, dar decizia a fost întoarsă din camera VAR.

Echipa lui Gigi Becali a trecut, din nou, în avantaj, în minutul 31, după ce Ștefănescu a înscris, pe jos, după o fază creată de Vlad Chiricheș.

Charalambous l-a titularizat pe Chiricheș

Europa League are, ca și Liga Campionilor, un nou sistem competițional din acest sezon. Toate cele 36 de echipe fac parte din aceeași fază principală, fiecare formație urmând să joace câte opt partide, patru acasă și tot atâtea în deplasare.

După ultima rundă, primele opt din clasamentul final merg mai departe, iar formațiile dintre locurile 9 și 16 joacă, în dublă manșă, barajul pentru ultimele locuri din optimile de finală ale competiției. Celelalte formații părăsesc cupele europene.

La meciul de pe Arena Națională, antrenorul Elias Charalambous i-a trimis în teren pe Târnovanu – M. Popescu, Dawa, Chiricheş, Radunović – Lixandru, Edjouma –Ștefănescu, Olaru, Miculescu și Bîrligea. Pe banca de rezerve au luat loc portarul Vlad și jucătorii de câmp Creţu, Panțîru, Tănase, Șut, Oct. Popescu, Popa, Băluță, Pantea, Musi, Alhassan și Luis Phelipe.

Publicat: 26 09. 2024, 22:36
Actualizat: 27 09. 2024, 00:57