Lovitura financiară pe care Corvinul a dat-o în Europa! Ia o avere de la UEFA pentru calificarea în fața ungurilor de la Paksi

Corvinul a dat o adevărată lovitură financiară în Europa, după calificarea în turul 2 preliminar din Europa League, în dauna ungurilor de la Paksi.

Divizionara secundă Corvinul Hunedoara va juca în turul 2 preliminar din Europa League, după ce a eliminat formația maghiară Paksi, cu scorul general de 4-2.

Averea pe care o ia Corvinul de la UEFA pentru calificarea în fața ungurilor de la Paksi

Echipa Corvinul a fost învinsă, la Sibiu, cu 0-2, de formația maghiară Paksi, în manșa secundă a turului 1 preliminar din Europa League. Numai că formația antrenată de Florin Maxim s-a calificat mai departe, grație victoriei cu 4-0 obținută în turul care a avut loc săptămâna trecută.

Pentru calificarea în turul 2 preliminar din Europa League, fază a competiției în care va întâlni vicecampioana Croației, Rijeka, gruparea din Hunedoara va încasa de la UEFA nu mai puțin de 550.000 de dolari.

Corvinul a fost la un pas de autogol la jumătatea primei reprize, dar Lefter a scos senzațional de sub transversală

Meciul retur cu Paksi s-a jucat la Sibiu, pe terenul celor de la FC Hermannstadt. Partida a fost echilibrată, cu destule ocazii de poartă, dar, inevitabil, jucătorii de la Corvinul au jucat având în memorie succesul categoric din tur.

În minutul 5, Bradu a avut o lovitură de cap, dar a trimis mingea peste poartă. La scurt timp, Flavius Iacob a şutat de la distanţă, dar obiectul de joc s-a dus puţin pe lângă bara porţii apărată de Szappanos.

La jumătatea primei reprize, Corvinul a fost la un pas de autogol. Presat de un adversar, Manolache a trimis cu capul spre propria poartă, dar Lefter a avut un reflex senzațional și a scos mingea de sub transversală.

Corvinul va juca în turul 2 preliminar din Conference League cu vicecampioana Croației, Rijeka

Konyves a înscris în minutul 28, dar golul a fost anulat, deoarece jucătorul lui Paksi plecase dintr-o poziție milimetrică de ofsaid. Cu 12 minute înainte de ultimul fluier al arbitrului, Lefter a scos de două ori mingea de pe linia porții, dar, la aceeași fază, Norbert Konyves a şutat, Hrezdac a deviat mingea, iar Paksi a marcat.

Scorul final a fost stabilit de Daniel Bode, în minutul 90, mult prea târziu pentru ca fanii Corvinului, veniți în număr mare la Sibiu, să-și facă probleme în ceea ce privește soarta calificării. Următoarea adversară este vicecampioana Croaţiei, Rijeka.

Antrenoriul Florin Maxim i-a folosit în returul cu Paksi pe Lefter – Iacob, Lică, Manolache, Neacşa (84 – Velisar) – Roger (90+2 – Pop), Bradu (84 – Ubbink), Hrezdac – Lupu, Buş, Pîrvulescu (90+2 – Gîrbiţă).

Publicat: 19 07. 2024, 00:23
Actualizat: 19 07. 2024, 00:40