Meci de infarct pentru Răzvan Lucescu! PAOK era condusă cu 2-0 în minutul 84, apoi a urmat nebunia: cât s-a terminat partida cu Plzen!

PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, era condusă cu 2-0 în minutul 84 al meciului cu Viktoria Plzen, dar a urmat nebunia.

Echipa greacă PAOK Salonic a salvat in extremis un punct în meciul de pe teren propriu cu Viktoria Plzen, în etapa a treia din Europa League.

Nebunie în meciul PAOK – Viktoria Plzen, după ce echipa lui Răzvan Lucescu era condusă cu 0-2 în minutul 84

Fără victorie după primele două meciuri jucate în faza principală din Europa League, PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, avea nevoie de victorie în meciul de pe teren propriu cu Viktoria Plzen.

Numai că lucrurile nu au stat deloc bine pentru PAOK. Prince Kwabena Adu a marcat pentru Viktoria Plzen încă din minutul 3, dar golul a fost anulat după consultarea VAR.

În minutul 31, același Adu i-a pasat decisiv lui Milan Havel, care a înscris. Opt minute mai târziu, Adu l-a servit ideal pe Matej Vydra, care a dus scorul la 2-0.

Echipa oaspete a rămas în inferioritate în minutul 70, după eliminarea lui Dweh. În ultimele 10 minute a fost iureș la poarta oaspeților. Konstantelias a tratat cu lejeritate o ocazie imensă, iar la scurt timp Tissaoudali a redus din diferență.

Golul egalizator a fost marcat de Abdul Rahman Baba în minutul 90+3, iar PAOK obține primul punct în actuala ediție din Europa League.

Ajax a învins cu 3-0 pe Qarabag, care a avut doi jucători eliminați

La rândul ei, echipa olandeză Ajax Amsterdam a învins în deplasare, la scor de neprezentare, formaţia azeră Qarabag. Gazdele au avut un prim jucător eliminat în minutul 15, Julio Romao primind cartonaș roșu.

Formația olandeză a deschis scorul prin Taylor, în minutul 36, iar în partea a doua a meciului a rezolvat datele problemei, după reușitele lui Weghorst (74, din penalty) și Akpom (77). La scurt timp, Jafarguliyev a primit și el cartonaș roșu, Qarabag terminând meciul în 9 jucători.

Rezultate meciurilor jucate de la ora 19:45 în Europa League: AS Roma – Dinamo Kiev 1-0 (marcator: Dovbyk 23-p), Eintracht Frankfurt – RFS Riga 1-0 (H. Larsson 79), PAOK Salonic – Viktoria Plzen 2-2 (Tissaoudali 84 / Havel 31, Vydra 39), Maccabi Tel Aviv – Real Sociedad 1-2 (Turgeman 81 / Pacheco 19, Sergio Gomez 64), Ferencvaros Budapesta – OGC Nice 1-0 (Lumpungu 15-a), Qarabag – Ajax Amsterdam 0-3 (Taylor 36, Weghorst 74 penalti, Akpom 77) și FC Midtjylland – Union St Gilloise 1-0 (Diao 18).

De la ora 22:00 se joacă alte nouă partide, inclusiv Rangers – FCSB. În minutul 30, scorul este 2-0 pentru gazde, după golurile lui Lawrence și Cerny.

Publicat: 24 10. 2024, 22:29
Actualizat: 24 10. 2024, 23:03