Nimeni nu s-ar fi aşteptat la asta! Antrenorul ungurilor a venit după Corvinul – Paksi 0-2 şi a declarat asta, spre stupoarea multora

SURSĂ Profimediaimages
Vezi galeria foto - 7 poze

Nimeni nu s-ar fi așteptat ca antrenorul ungurilor să facă astfel de declarații după meciul dintre Corvinul Hunedoara și Paksi, încheiat cu scorul de 0-2.

Chiar dacă echipa lui a fost eliminată din Europa League, tehnicianul a apărut în fața camerelor cu zâmbetul pe buze, spre stupoarea multora.

Ce a declarat antrenorul ungurilor după ce Corvinul Hunedoara a eliminat-o pe Paksi

Corvinul Hunedoara a reușit să producă surpriza în primul tur preliminar al UEFA Europa League. Divizionara secundă a eliminat-o pe Paksi, vicecampioană a Ungariei și câștigătoare a Cupei Ungariei și s-a calificat în al doilea tur preliminar al competiției.

Hunedorenii s-au impus în partida tur cu un categoric 4-0, dar au cedat pe teren propriu, la Sibiu, cu scorul de 0-2.

La finalul partidei, Gyorgy Bognar, antrenorul celor de la Paksi, a vorbit despre prestația echipei pe care o pregătește. Spre stupoarea multora, acesta a apărut cu zâmbetul pe buze și a recunoscut că trupa antrenată de Florin Maxim a meritat calificarea, chiar dacă echipa lui a arătat mai bine în partida retur.

„Corvinul a meritat calificarea în aceste două meciuri. A jucat mult mai bine decât am făcut-o noi. Astăzi am pus la punct anumite lucruri și am evoluat bine. Chiar și așa, puteam să câștigăm cu un scor mai mare. Primul meci a decis calificarea”, a declarat Gyorgy Bognar, antrenorul celor de la Paksi, la finalul pratidei cu Corvinul Hunedoara.

Corvinul Hunedoara a cedat la Sibiu în fața celor de la Paksi, care au reușit să marcheze în minutul 28, dar golul a fost anulat. În partea a doua, Konyves a deschis scorul, în minutul 79, iar pe final de meci, în minutul 90, Bode a majorat diferența și a stabilit scorul final al partidei.

Pentru Corvinul Hunedoara urmează o dublă manșă mult mai dificilă. Trupa lui Florin Maxim o va întâlni pe Rijeka, vicecampioana Croației, în al doilea tur preliminar al UEFA Europa League.

Publicat: 19 07. 2024, 00:14