Notele fotbaliștilor lui Gigi Becali, după PAOK – FCSB 0-1. E un singur jucător de pe teren care a luat peste 8

SURSA FOTO: SPORT PICTURES

Chiar dacă au jucat în inferioritate numerică timp de aproximativ 45 de minute, fotbaliștii lui Gigi Becali au avut o prestație solidă în deplasarea de la Salonic și au izbutit să o învingă pe PAOK cu scorul de 1-0. În acest context, specialișitii de la portarul Sofascore i-au notat pe măsură.

Potrivit sursei menționate, omul meciului a fost declarat portarul Ștefan Târnovanu (24 de ani), care a intervenit de 6 ori la șuturile adversarilor și a primit calificativul de 8.5.

Sofascore a decis: Ștefan Târnovanu, declarat omul meciului PAOK – FCSB!

Fotbaliștii campioanei României au fost niște adevărați eroi, joi seară, 3 octombrie 2024, în disputa cu PAOK Salonic din etapa 2 a fazei principale din Europa League.

Deși au întâlnit o formație cu un lot mult mai valoros, evaluat la aproape 100.000.000 de euro, și au dat și peste o atmosferă incendiară, creată de cei aproape 30.000 de fani greci, jucătorii antrenați de Elias Charalambous nu s-au lăsat copleșiți de emoții și la capătul celor 90 de minute s-au impus cu scorul de 1-0. În plus, roș-albaștrii au înfruntat campioana Greciei și în inferioritate numerică, timp de aproximativ 45 de minute. Și asta pentru că Darius Olaru a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat în minutul 56. Însă, după 10 minute chinuitoare de prelungiri, golul marcat de Daniel Bîrligea în finalul primei reprize s-a dovedit a fi decisiv, iar FCSB a învins-o pe PAOK cu 1-0.

Specialiștii de la portarul Sofascore au fost generoși cu notele acordate pentru jucătorii din ambele tabere, însă un singur fotbalist a izbutit să primească peste 8. Și acela a fost Ștefan Târnovanu, care a intervenit de 6 ori salvator la șuturile grecilor. Sursa citată i-a acordat calificativul 8.5 portarului de la FCSB și l-a declarat omul meciului.