„Nu a mai avut ce face”. Gigi Becali a dezvăluit ce a făcut, la vestiare, arbitrul meciului Rangers – FCSB 4-0, după ce a anulat eronat golul lui David Miculescu!

SURSĂ Sportpictures
Vezi galeria foto - 6 poze

FCSB a cedat în a treia etapă din UEFA Europa League, pe terenul celor de la Glasgow Rangers, scor 4-0. La finalul partidei, Gigi Becali a dezvăluit ce a făcut arbitrul la vestiare, după ce a anulat eronat golul lui David Miculescu.

Reamintim că FCSB a reușit să marcheze în minutul al doilea al partidei, după ce David Miculescu a profitat de o greșeală făcută de portarul Jack Butland, dar golul a fost anulat pentru un fault.

Ce a făcut arbitrul italian la vestiare

FCSB a început în forță partida de pe Ibrox, în fața celor de la Glasgow Rangers. Echipa pregătită de Elias Charalambous și Mihai Pintilii a reușit să trimită mingea în poartă prin David Miculescu, dar arbitrul a decis să anuleze reușita românului.

La faza respectivă, care a avut loc în minutul al doilea, David Miculescu l-a presat pe Jack Butland, portarul scoțienilor, care era în propriul careu, cu mingea la picior. Jucătorul de la FCSB a reușit să îl deposedeze pe acesta și să trimită mingea în poartă, dar golul a fost anulat pentru un presupus fault în atac.

Decizia luată de centralul italian nu a putut fi verificată deoarece arbitrul a fluierat înainte ca David Miculescu să înscrie.

Gigi Becali a vorbit despre decizia luată de arbitru în minutul al doilea și a dezvăluit ce a făcut acesta la pauza meciului dintre Glasgow Rangers și FCSB. Totodată, latifundiarul din Pipera este de părere că soarta meciului putea fi alta dacă reușita campioanei României era validată.

„Dacă se valida golul lui Miculescu se putea schimba ceva. E gol valabil, după ne retrăgeam. Și arbitrul a recunoscut la pauză. A spus că îi pare rău, că a fluierat prea devreme, a zis că nu a mai avut ce face”, a declarat Gigi Becali, la DigiSport.

FCSB, două victorii și o înfrângere în UEFA Europa League

Campioana României a început perfect noul sezon de UEFA Europa League și a reușit să câștige primele două etape. Trupa lui Elias Charalambous s-a impus în fața celor de la RFS, scor 4-1, pe teren propriu, și în fața celor de la PAOK Salonic, în deplasare, cu scorul de 1-0.

Astfel, înfrângerea suferită pe Ibrox este prima pentru campioana României în actualul sezon de UEFA Europa League. Pentru FCSB urmează o partidă importantă în Superliga României. Duminică, 27 octombrie 2024, roș-albaștrii dau piept cu Rapid București, pe Arena Națională.

Publicat: 25 10. 2024, 00:29